Saab získal první splátku z úvěru od čínské firmy, zatím žije | E15.cz

Saab získal první splátku z úvěru od čínské firmy, zatím žije

ČTK

Problémová švédská automobilka Saab, která již několik měsíců bojuje o své přežití, získala první splátku peněz ze slíbeného úvěru od svého čínského partnera Zhejiang Youngman Lotus Automobile Co. Zbývající peníze by měl Saab dostat do 22. října. Vyplývá to z dnešního prohlášení. Peníze jsou nutné pro přežití automobilky v nejbližším období.

Youngman slíbil Saabu úvěr 70 milionů eur (1,7 miliardy korun), který má pomoci automobilce přežít do doby, než čínské úřady schválí větší investici firem Youngman a Pangda Automobile Trade. Saab je nyní pod soudní bankrotovou ochranou před věřiteli.

Saab neupřesnil, kolik peněz získal. Podle švédského listu Dagens Industri automobilka obdržela zhruba 100 milionů švédských korun (271 milionů korun). Peníze mají být podle listu, který se odvolává na blíže neurčený zdroj, použity na výplatu mezd.

Saab dodal, že další splátku očekává ještě tento týden a poslední by měla přijít do 22. října. Čínské úřady by pak mohly schválit plánovanou investici 245 milionů eur od firem Youngman a Pangda v příštích týdnech, napsala agentura Reuters.

Majitelem automobilky Saab je nyní nizozemská společnosti Swedish Automobile. Ta se začátkem loňského roku dohodla s americkou automobilkou General Motors, že od ní koupí ztrátový Saab za 400 milionů dolarů (přes sedm miliard korun). Dohoda tehdy zachránila švédskou značku před postupným ukončením činnosti, o kterém rozhodla GM.

Saab se však celou dobu potýká s problémy a nedostatkem peněz. Automobilka v dubnu zastavila výrobu, protože jí dodavatelé přerušili dodávky kvůli nezaplaceným účtům. Švédský soud pak koncem minulého měsíce schválil žádost automobilky o poskytnutí ochrany před věřiteli.

Čtete rádi E15.cz? Dejte nám hlas ve finále ankety českého internetu

v kategorii zpravodajství.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.