Sev.en přerušuje těžbu uhlí v lomu na Mostecku. Propustí 500 zaměstnanců

Severní energetická přerušuje těžbu na lomu ČSA

Severní energetická přerušuje těžbu na lomu ČSA Zdroj: Profimedia.cz

Severní energetická přerušuje těžbu hnědého uhlí v lomu ČSA na Mostecku. Propustí zhruba 500 zaměstnanců. O ukončení provozu se rozhodne v následujících měsících, uvedla Eva Maříková, mluvčí skupiny Sev.en Česká energie. Podrobnosti společnost teprve oznámí.

S uzavřením lomu ČSA těžaři počítali mezi roky 2024-2026. Dolování lomu ČSA se postupně tlumí od roku 2015, kdy vláda rozhodla o zachování těžebních limitů v této lokalitě. Pokud se v zimním období objeví potřeba uhlí pro výrobu elektrické energie nebo tepla, je společnost připravena provoz ještě částečně obnovit, přičemž by využila zaměstnance z druhého aktivního lomu ze skupiny.

O přerušení těžby se rozhodlo s ohledem na situaci v energetice, řekl ředitel Severní energetické Petr Lenc. Na dole se střídají aktuálně dvě dvanáctihodinové směny, od června bude už jen jedna osmihodinová od pondělí do pátku. V lokalitě zůstane ještě zhruba 150 lidí, kteří zajišťují bezpečnost. Část technologie přesunou těžaři na lom Vršany, zbytek se zlikviduje.

Zaměstnanci dostanou odstupné až do výše osmi měsíčních platů, a to podle odpracovaných let. "Konec těžby na ČSA je dlouho očekávaný, přesto je to událost emoční, smutná a bolestivá. Pracovaly tu celé generace. Podařilo se nám se zaměstnavatelem domluvit nadstandardní odstupné. Domluvili jsme už dříve s vládou ČR restrukturalizační příspěvek. Takže rodinné rozpočty propuštěných horníků by měly ztrátu zaměstnání po nějaký čas finančně zvládnout," uvedl předseda odborářů Jaromír Franta. Těžaři spolupracují s krajským úřadem práce, místními firmami a obcemi, které už projevily zájem o osoby, které mají, pracovní návyky.

Těžba řízeně skončí během několika následujících měsíců. Od května do července propustí společnost 485 zaměstnanců. Uvolňováni budou zaměstnanci z pracovních pozic jako provozní zámečník, elektrikář, řidič, mechanik a další technické profese.

Současně s přerušením těžby se připravuje rekultivace území. Za územními limity těžby, které stanovila vláda v roce 1991, zůstane podle Lence 750 milionů tun hnědého uhlí. Velké společnosti na Mostecku, které spadají pod skupinu Sev.en Česká energie, zaměstnávají nyní okolo 2500 lidí. V době největší těžby pracovalo v hornictví v regionu na 30.000 osob.

Zbytková jáma se přemění v jezero s takzvanou vyrovnanou hladinou, nebylo by nutné ho tak dopouštět. Jezero by mohlo podle zveřejněných záměrů mít plochu kolem 670 hektarů, bude tedy zhruba dvojnásobné oproti nedalekému jezeru Most. Vyrovnaná hladina znamená, že přítok a odpar by byly v rovnováze. Jezero bude využito částečně pro rekreaci, ale hlavně bude sloužit energetice. Těžaři plánují, že na část vodní hladiny instalují plovoucí solární panely s výrobnu zeleného vodíku. Celé území, nad nímž se tyčí zámek Jezeří, má rozlohu 5000 hektarů. Odborníci doporučují zhruba 20 procent nechat zcela na přírodě, jak si poradí, tedy takzvané sukcesi. Část území se má stát národní přírodní památkou,

Rozhovor pro FLOW s ekonomem Miroslavem Singerem:

Video placeholde
Rozhovor pro FLOW s ekonomem Miroslavem Singerem • e15