Siemens zruší 15 tisíc pracovních míst, odbory zuří | E15.cz

Siemens zruší 15 tisíc pracovních míst, odbory zuří

Továrna Siemensu v Berlíně
Továrna Siemensu v Berlíně
• 
ZDROJ: Siemens

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Německý průmyslový obr Siemens, který působí i v České republice, hodlá v rámci úsporného programu zrušit asi 15 tisíc pracovních míst, z toho 5000 v Německu. Firma se bude snažit vyhnout nucenému propouštění a někteří zaměstnanci mohou být ze zrušených míst přesunuti do jiných částí koncernu, uvedl mluvčí firmy.

Siemens podle svých internetových stránek zaměstnává po celém světě zhruba 370 tisíc lidí, v samotném Česku má asi 10 500 pracovníků. Siemens v tuzemsku patří mezi největší elektrotechnické podniky i největší exportéry. Ředitelka komunikace českého zastoupení Siemensu Mariana Kellerová o rušení pracovních míst neměla informace.

„Nedostali jsme žádnou zprávu předem,“ řekla Kellerová a dodala, že víc by mohla vědět v pondělí. Opatření je součástí programu na snížení nákladů zhruba o šest miliard eur (154 miliard korun). Německé odbory rozsah rušení pracovních míst překvapil.

„Zástupcům zaměstnanců dosud nebyl předložen údaj o celkovém rozsahu snižování počtu zaměstnanců. Proto jsme překvapeni a nesmírně rozhořčeni,“ řekl šéf závodní rady Siemensu Lothar Adler. Firma se podle mluvčího se zástupci zaměstnanců dohodla na zhruba polovině plánovaného rušení pracovních míst, o druhé polovině bude teprve jednat.

Novým generálním ředitelem koncernu Siemens se v létě stal Joe Kaeser, který v čele firmy nahradil Petera Löschera. Ten se v poslední době ocitl pod palbou kritiky kvůli horšímu hospodaření podniku. Kaeser dříve působil jako finanční ředitel Siemensu.

Investoři kritizovali Löschera hlavně za jeho údajnou pomalost v reakci na nepříznivý vývoj globální ekonomiky. Jeho věrohodnost podkopala i série varování před zhoršením zisku firmy. Několikrát se mu také nepodařilo odhadnout vývoj poptávky na hlavních trzích.

Siemens je největší strojírenskou společností v Evropě. Vzhledem ke svému rozsáhlému záběru od turbin a rychlovlaků přes průmyslové roboty po osvětlovací techniku je považován za indikátor širšího hospodářského vývoje.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.