Kinder Morgan: Kanadská vláda podpoří kontroverzní ropovod i navzdory protestům | E15.cz

Trudeau nalije peníze do kontroverzního ropovodu

ČTK

Expanze kanadského ropovodu Trans Mountain, která má téměř ztrojnásobit tok ropy z dehtových písků v Albertě k exportním přístavům v Britské Kolumbii, se zřejmě navzdory protestům uskuteční. Předseda vlády Justin Trudeau dal v neděli pokyn ministru financí, aby zahájil jednání s jeho provozovatelem Kinder Morgan a "odstranil nejistotu" kolem kontroverzního projektu. Vláda je také připravena podpořit ho i finančně.

Jak uvedla agentura AP, Trudeau rovněž řekl, že se připravují nové právní normy, které posílí pravomoc federální vlády projekt schválit a zajisti jeho pokračování. Výstavbu má na starosti kanadská pobočka americké firmy Kinder Morgan Inc. se sídlem v Texasu.

Trudeau v neděli jednal s premiérem Britské Kolumbie, který projekt blokuje, i s premiérem Alberty, který ho prosazuje. Prohlásil, že spor obou provincií je ve slepé uličce a vyřešit ho může jen federální vláda. Trudeau trvá na tom, že projekt, který byl schválen v roce 2016, má být dokončen a že je v nejlepším zájmu Kanady.

Britská Kolumbie však své stanovisko nezměnila, riziko úniku ropy z potrubí, což u tohoto typu není úplnou výjimkou, je prý příliš velké. Nyní bude zkoumat, jaké má právní možnosti. S projektem nesouhlasí ekologické skupiny a domorodné obyvatelstvo, jakož i města Vancouver a Burnaby.

S rozšířením ropovodu by se také zásadně zvýšil počet ropných tankerů plujících mezi Kanadou a státem Washington. Kanada má třetí největší ověřené zásoby ropy na světě, nedisponuje ale dostatečnou přepravní infrastrukturou.

Eskalace syrské války vyhnala ceny ropy na tříletá maxima. Saúdští šejci chtějí ještě víc
Švýcarská Mercuria Group převezme podíl v čínských rafineriích ChemChina

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!