Miliardář Milan Fiľo staví vedle Divadla Hybernia | e15.cz

Král papírových kapesníčků staví v centru Prahy

Daniel Novák

Daniel Novák

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Papírenský magnát a miliardář Milan Fiľo staví v Hybernské ulici v Praze 1 kancelářský projekt. Vzniká přestavbou památkově chráněné budovy navazující na Divadlo Hybernia, které provozuje rovněž Fiľo. Byznysmenovi patří i sousední bývalý klášter na náměstí Republiky. 

„Rekonstrukce budovy Hybernská 1 byla citlivě koncipována tak, aby nenarušila urbanistickou ani historickou hodnotu daného místa. Naší prioritou je primárně zastavit postupné chátrání neoklasicistního objektu v srdci Prahy,“ řekla mluvčí Fiľovy skupiny Eco - Investment Petra Greksová. Stavba vzniká podle návrhu architekta Radana Hubičky. 

Butikový projekt v Hybernské stavěný prostřednictvím firmy Lagerris nabídne k pronájmu celkem 1220 metrů čtverečních kanceláří a obchodů. Záměr počítá se zachováním důležitého pěšího průchodu mezi ulicemi Hybernská a V Celnici. Hotovo má být v září 2020. Výši investice developer neupřesnil. 

„Přestože projekt svým charakterem a pojetím cílí na relativně úzkou a velmi specifickou cílovou skupinu, zájem o tento projekt je vysoký. A to i přes skutečnost, že se základní nájemné pohybuje okolo 26 eur za metr čtvereční měsíčně,“ uvedl Štěpán Šatoplet, vedoucí oddělení kancelářských pronájmů v poradenské společnosti JLL, která projekt v Hybernské firmám nabízí. 

Nejvyšší průměrné nájmy za prvotřídní kanceláře se aktuálně v centru metropole pohybují kolem 22,5 eura za čtvereční metr a měsíc.

„Díky projektu dojde v souladu s přísnými podmínkami památkové péče k restaurování historické fasády, k navrácení původního členění a rytmu oken, její barevnosti a obnově detailů. Veškeré dochované historické prvky interiéru budou umělecky restaurovány a nové detaily budou převážně z kamene, skla a kovu,“ dodala mluvčí Eco - Investment.

Milan Fiľo se pravidelně umisťuje v žebříčku nejbohatších Slováků a Čechů. V žebříčku miliardářů E15 Premium se s majetkem přes 24 miliard korun umístil na desátém místě. Mezi jeho největší byznysy patří například podíl v papírenské skupině Mondi SCP.

Patří mu rovněž další papírenská společnost Paloma vyrábějící papírové kapesníčky a další potřeby osobní hygieny. Koncern je aktivní též v potravinářství a telekomunikacích. V roce 2018 získal Fiľo od prezidenta Miloše Zemana medaili Za zásluhy.   

Newslettery