Tesla v. Nikola. Méně známá značka získala nový kapitál a je na burze | E15.cz

Další vyzyvatel Tesly. Na burzu si jde pro kapitál značka Nikola

Michal Šenk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Startup zaměřený na vývoj a výrobu elektrických nákladních aut Nikola je od středy veřejně obchodovanou společností. Arizonská společnost s první částí jména známého vynálezce Nikoly Tesly v názvu - přičemž příjmení je pak spojováno s elektromobilním projektem Elona Muska - se spojil s už dosud na burze kotovanou firmou VectoIQ.

Samotné spojení Nikoly a VectoIQ, o němž informoval magazín Verge, by mělo být formálně dokončeno v druhém čtvrtletí roku. Nikola zároveň oznámila novou investici ve výši 525 milionů dolarů. Stejnou částku dosud nasbírala v předešlých třech investičních kolech.  

Podobnou cestu k potencionálním novým investorům skrze na burze už do té doby umístěnou firmu zvolil nedávno i Virgin Galactic vizionáře Richarda Bransona. 

Společnost Nikola byla založena v roce 2015. Její ambicí je nabídnout trhu bezemisní kamiony na alternativní pohon. Elektrický a vodíkový.

Prvních několik set svých vozů chce Nikola dodat na trh v roce 2021. Mezi prvními zájemci je například pivovarnický gigant Anheuser Busch.

Konkurence včetně Tesly rovněž pracuje na podobném řešení přepravy zboží po silnici na velkou dálku a vývoji svých trucků s alternativním pohonem, zpravidla ale výhradně na elektřinu. Svá řešení e-kamionů a e-trucků chystá třeba Daimler, Freightliner nebo i zmíněná Tesla.

Nikola je známá také svými dalšími prototypy. Například vodním elektrickým vznášedlem nebo elektrickou čtyřkolkou. Tyto koncepty zatím slouží spíš jako marketingová propagace značky. Před měsícem firma představila model Badger, což je typ pick-upu, konkurent Cybertrucku od Tesly, který má kombinovat vodíkový a elektropohon.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah