Tisíce českých firem řídí „bezdomovci“. Bývají rizikovější a méně spolehlivé | E15.cz

Tisíce českých firem řídí „bezdomovci“. Bývají rizikovější a méně spolehlivé

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Reuters

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Zhruba 8200 českých firem, tedy téměř dvě procenta, má vlastníka či člena statutárního orgánu, jenž má oficiální trvalé bydliště na adrese, kde sídlí radnice. V 81 procentech případů jsou na tzv. bezdomoveckém trvalém pobytu registrováni muži. Vyplývá to z analýzy poradenské firmy Bisnode, podle níž jsou takové firmy rizikovější. Jsou výrazně častěji na seznamu nespolehlivých plátců DPH nebo postiženy negativní událostí, tedy úpadkem, exekucí nebo insolvencí.

"U osob, které mají trvalý pobyt na stejné registrované adrese jako městský, respektive obecní úřad, existuje riziko, že se záměrně skrývají před kontaktováním například ze strany věřitelů či státu, nebo ve statutárním orgánu firmy hrají roli takzvaného bílého koně, stejně tak může jít o zkrachovalé podnikatele," uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Nejvíc firem, u kterých některý z majitelů, statutárních orgánů či členů dozorčí rady má trvalé bydliště na radnici je v Praze, Středočeském a Jihomoravském kraji. Podíl nespolehlivých plátců DPH mezi analyzovaným vzorkem firem se blíží 24 procentům, zatímco v celkovém počtu firem jen mírně přesahuje čtyřprocentní podíl. Negativní událostí, tedy úpadkem, exekucí či insolvencí je postiženo 4,7 procenta hodnocených společností proti 1,7 procenta celé podnikatelské základny.

Přítomnost osob s adresou na radnici mezi majiteli nebo statutáry firem tak představuje výrazně zvýšené riziko v obchodním styku. "Klientům doporučujeme důsledné prověřování obchodních partnerů," dodala Štěpánová.

Více než sto osob, které jsou majiteli nebo statutárními orgány tuzemských společností s ručením omezeným či akciových společností, a mají trvalý pobyt na radnici, je evidováno v Městské části Praha 4 (199), Praha 6 (152), Praha 8 (132), Praha 10 (132), ve Zlíně (139) a Pardubicích (107).

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah