Trump uvalil na Írán nové sankce. Odborníci však netuší jaké | E15.cz

Trump uvalil na Írán nové sankce. Nikdo neví jaké

Ranní přehled podle Bloombergu
Ranní přehled podle Bloombergu
• 
ZDROJ: E15.cz

Bloomberg, fry

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Web E15.cz přináší několik důležitých témat, která by vám dnes neměla uniknout.

Nové sankce

Nový rok, nové sankce. Stávající situace v Íránu přiměla amerického prezidenta Donalda Trumpa k tomu, aby proti zemi na Blízkém východě vyhlásil nové sankce. Ty jsou však blíže neurčené, což zamotalo hlavu mnohým odborníkům. Ti nemohou přijít na to, jaké další postihy by Washington vůči Teheránu mohl ještě zavést. Bílý dům už dřív obnovil veškeré sankce, jež byly uvolněny v rámci jaderné dohody s Íránem v roce 2015. Tu ale pak Washington vypověděl.

Brexit se blíží

V závěrečném hlasování o prováděcím zákonu k brexitové dohodě bude ve čtvrtek rozhodovat Dolní sněmovna britského parlamentu. Vzhledem k převaze konzervativců Borise Johnsona se očekává, že zákon schválí. Po schválení návrh zákona poputuje do horní komory, Sněmovny lordů. Pokud nenastanou neočekávané komplikace, opustí Británie Evropskou unii 31. ledna, tedy za 22 dní.

Americké akcie se opět vzchopily

Díky poklesu obav z eskalace konfliktu mezi Spojenými státy a Íránem posílily americké akcie po několika dnech nejistoty. Akciové indexy S&P 500 a Nasdaq se vyšplhaly až na nová rekordní maxima. V závěru obchodování však o část zisků přišly po zprávách o explozích v Bagdádu. Americký dolar rovněž posílil, podpořily ho příznivé údaje o vývoji trhu práce v USA.

Zpověď Carlose Ghosna

Poprvé od svého útěku promluvil k veřejnosti bývalý předseda správní rady automobilky Nissan Carlos Ghosn. Čelí obvinění z finančních deliktů. Ghosn ve vyjádření obvinil japonské vyšetřovatele z porušování svých práv. Uvedl, že ho japonští vyšetřovatelé výhrůžkami nutili k přiznání. V Libanonu, zemi svých předků, Ghosn také zopakoval, že je nevinný. Současné vedení společnosti Nissan Ghosnova zpověď údajně nepřekvapila. „Nemám čas se zaobírat řečmi člověka, který porušil zákon a unikl před spravedlností,“ uvedl jeden z šéfů automobilky Masakazu Toyoda.

Autor: Bloomberg, fry

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah