Vydavatel Harryho Pottera rekordně roste. Bloomsbury pomáhají i knihy z TikToku | e15.cz

Vydavatel Harryho Pottera rekordně roste. Bloomsbury pomáhají i knihy z TikToku

Nakladatelství Bloomsbury Publishing vydává i knihy o Harry Potterovi.
Nakladatelství Bloomsbury Publishing vydává i knihy o Harry Potterovi.
• 
ZDROJ: Reuters

špi

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
1

Britské knižní nakladatelství Bloomsbury Publishing zaznamenalo rekordní prodeje i zisky. Za úspěchem společnosti, která mimo jiné vydává i knižní sérii o Harry Potterovi od J. K. Rowlingové, paradoxně stojí podle jejího ředitele snaha lidí osekávat výdaje za zábavu. Volí tak knihy, které jsou dostupnější než vstupenky do kina nebo na koncerty. Knižnímu boomu pomáhají i virální posty na TikToku.

Nakladatelství Bloomsbury hlásí za fiskální rok končící únorem meziroční růst zisků před zdaněním o 16 procent. Celkem vydělalo 31,1 milionu liber, v přepočtu 855 milionů korun. Prodeje vzrostly o 15 procent na 264,1 milionu liber, píší Financial Times. „V ekonomicky těžkých časech lidé osekávají výdaje na drahou zábavu a vracejí se tak ke knihám, které jsou dostupnější,“ řekl Nigel Newton, výkonný ředitel nakladatelství, které patří do desítky největších vydavatelských domů v Británii. 

Hodnota akcií firmy díky rekordním prodejům stoupla o 0,5 procenta a dividendu Bloomsbury zvýší o deset procent. Zásadní podíl na rostoucích prodejích mají fantasy knihy populární americké autorky Sarah J. Maasové. Bloomsbury zatím vydalo patnáct jejích titulů a autorku si smluvně zavázalo k vydání dalších sedmi knih. Prodej jejích knih se přitom v loňském roce zvýšil o 51 procent, takže se dá očekávat, že se bude autorka Bloomsbury komerčně dál vyplácet. Masivnímu úspěchu Sarah J. Maasové pomáhá i sociální síť TikTok a uživatelé, kteří ji využívají k doporučování literatury. 

Za úspěchem Bloomsbury Publishing ale podle výkonného ředitele stojí i diverzifikace byznysu. Nakladatelství se totiž kromě komerční beletrie a nonfikce soustředí i na akademickou sféru, do které dodává elektronické knihy. „V našem odvětví je tahle strategie nezvyklá, náš úspěch ale dokazuje, že je to správná cesta,“ dodal Newton. 

Prodej elektronických knih do univerzitního prostředí rostl u Bloomsbury meziročně o 41 procent. Společnost se také soustředí na globální expanzi: 73 procent příjmů Bloomsbury plynulo z prodejů mimo Velkou Británii, což je nejvíce v historii společnosti. Více než polovina těchto prodejů přitom proběhla v USA. 

Rostoucí počet prodaných knih je trend, který v roce 2022 platil pro celou Velkou Británii. Podle webu Euronews se ve Spojeném království v tomto roce prodaly knihy celkem za 7,8 miliardy eur, což je nejvyšší částka v historii. Naopak v Německu nebo ve Francii prodej knih nepatrně klesal. Česko podle zprávy Svazu českých knihkupců a nakladatelů zaznamenalo v roce 2021 obrat prodeje tištěných knih 8,1 miliardy korun, což je meziroční růst o osm procent. Prodej audioknih a e-knih rostl ještě rychleji, konkrétně meziročně o 18 procent. 

Autor: špi

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah