Stavební spoření: V Česku je spoření na bydlení nadále v rámci Evropy třetí největší | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Češi jsou v Evropě na třetím místě v počtu stavebních spoření

ČTK

Česká republika je za Německem a Rakouskem nadále na třetím místě v Evropě v počtu smluv o stavebním spoření. V Německu ke konci loňského roku evidovaly stavební spořitelny 28 milionů smluv, v Rakousku 4,5 milionu a v Česku 3,2 milionu smluv o stavebním spoření. Vyplývá to z údajů Evropského sdružení stavebních spořitelen za loňský rok, o kterém informovala Asociace českých stavebních spořitelen. Za Českou republikou následují Slovensko, Maďarsko a Chorvatsko. Celkový počet smluv v evropských zemích loni mírně klesl na 38,1 milionu.

"Předpokládáme, že za letošní rok zvýší české stavební spoření svůj podíl na celkových číslech. Už v prvním čtvrtletí roste o dvoucifernou hodnotu jak ve smlouvách, tak i úvěrech," uvedl tajemník Asociace českých stavebních spořitelen Jiří Šedivý.

V rámci Evropy mají lidé ve stavebním spoření naspořeno přes 213 miliard eur (zhruba 5,4 bilionu korun). Celkový objem úvěrů ke konci loňska činil 171,7 miliardy eur (zhruba 1,8 bilionu korun).

Za celý loňský rok české stavební spořitelny poskytly nové úvěry za 59,6 miliardy korun. Podle statistik ministerstva financí loni celkový objem úvěrů stoupl o 5,1 miliardy na 245,7 miliardy korun. Stavební spořitelny zároveň loni uzavřely zhruba 371.000 nových smluv o stavebním spoření, což byl meziroční pokles o osm procent.

Pro srovnání - podle aktuálních údajů v České republice žije více než 10,5 milionu obyvatel, v Rakousku 8,8 milionu lidí a v Německu 82,8 milionu obyvatel.

BILANCE: Dvě dekády bydlení v Praze vyjdou s hypotékou stále o miliony levněji než nájem
Stát přitvrdí u makléřů, má jít o vázanou živnost

Autor: ČTK
 

Ceny bytů

Jak koupit a vybrat byt Jak zařídit hypotéku Výpočet hypotéky Byt jako investice

Ceny bytů v posledních letech rostly vysokým tempem, nejdramatičtěji přitom ve větších městech. Například v Praze vzrostla cena od roku 2010 o dvě třetiny. Kromě srovnání cen bytů i pronájmů mezi regiony vám náš speciál také pomůže s tím, jak koupit a správně vybrat byt nebo jak zařídit hypotéku.

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud