Analytici: Koalice ČSSD, KDU-ČSL a ANO by snížila DPH, ostatní daně by zřejmě zůstaly stejné | E15.cz

Analytici: Koalice ČSSD, KDU-ČSL a ANO by snížila DPH, ostatní daně by zřejmě zůstaly stejné

Andrej Babiš
Andrej Babiš
• 
ZDROJ: Martin Pinkas, Euro E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Průnik programů ČSSD, KDU-ČSL a ANO je sice malý, ale existuje. Ekonomičtí analytici míní, že by nová koalice zachovala rozpočtový deficit pod třemi procenty HDP a Andrej Babiš by byl pragmatickým ministrem financí.

V případě vzniku vládní koalice ČSSD, KDU-ČSL s přímou nebo nepřímou účastí ANO, by se podle analytiků hospodářská politika příliš nezměnila. Ekonomové přitom takovou koalici považují v současnosti za jedinou reálně uskutečnitelnou. Účast ANO na vládě by navíc zajistila podle analytiků, že by se nezvyšovala daňová zátěž. Rovněž by existovala zřejmě shoda nad udržením deficitu veřejných financí pod třemi procenty HDP nebo nad snížením nižší sazby DPH u vybraného zboží.

Programové průniky stran potenciální koalice nejsou velké, ale existují, upozornil analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. „Mohou zahrnovat kupříkladu zákon o státní službě a podporu zkrácených pracovních úvazků. V oblasti daní by se zřejmě všechny strany smířily s obnovením progrese u fyzických osob při zachování daní právnickým osobám a podnikatelům beze změny,“ uvedl.

Jak se zdá, bude podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka vyjednávání o vládě zdlouhavé. „První překážkou je situace uvnitř ČSSD, druhou hledání kompromisu v rámci snad jediné prakticky myslitelné koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Průnik ekonomických programů těchto stran nedává příští vládě příliš prostoru ke změně hospodářské politiky,“ uvedl.

Rozpolcená ČSSD (Zleva předseda ČMKOS a volební lídr ČSSD v Praze Jaroslav Zavadil, místopředseda ČSSD Michal Hašek, hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný, předseda strany Bohuslav Sobotka a místopředseda Lubomír Zaorálek) Autor: ctk
Velkou překážkou v sestavování vlády je rozpolcenost vítězné ČSSD

Zřejmě nedojde k zásadnímu uvolnění rozpočtové politiky, které by hrozilo v případě jasného vítězství levice. “ Babišovo hnutí ANO počítá naopak s tím, že rozpočtový deficit zůstane do tří procent HDP. Za druhé, nedojde na zrušení či zásadní redukci druhého pilíře penzijní reformy. Naopak v pozitivním smyslu slova hrozí, že by mohla pragmatická koalice ANO a pravicové strany prosadit jeho rozšíření,“ uvedl analytik ČSOB Jan Čermák.

Rovněž by podle něj nemělo dojít k navýšení sazeb daní z příjmů, a to jak právnických, tak fyzických osob. „Možná ale dojde na úpravy výpočtů vyměřovacích základů pro daně z příjmů,“ dodal.

Koalice by zřejmě snížila dolní sazbu DPH

Patrně jedinou zásadní změnou by bylo podle Davida Marka snížení dolní sazby DPH, případně zavedení nulové sazby na léky a knihy. „Účast ANO ve vládě, či její podpora kabinetu by měla být pojistkou před zvyšováním daně z příjmů právnických osob nebo zvyšováním daňové zátěže práce,“ dodal.

Vedení ANO 2011 slaví volební úspěch Autor: Dusan Kutner, E15
Hnutí ANO má být pojistkou proti zvyšování daní

Všechny strany uvažované koalice se zároveň podle Marka přihlásily k udržení rozpočtového deficitu pod třemi procenty HDP. „Pokud by závazek nezvyšovat deficit byl brán vážně, znamenalo by to každé snížení daní vyvážit růstem jiných daní nebo škrty ve výdajích a zde se může shoda uvnitř vládní koalice hledat obtížně,“ upozornil.

„Trh dá politikům nějaký čas na „hájení“, ale trpělivost bude postupně klesat,“ uvedla analytička Raiffeisenbank Helena Horská. Nebudou-li jednání podle ní vést k potřebnému cíli, tedy stabilní vládě, trh to zahrne do hodnocení české koruny a českých dluhopisů.

Podnikatelsky přátelská koalice

Koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL by se díky silné pozici hnutí ANO podle Horské mohla projevit jako „podnikatelsky přátelská“. „Plány ČSSD na zavádění sektorových daní či výraznější zvyšování daní z příjmů by nejspíš padly,“ uvedla. Strany se podle ní shodnou například na podpoře vývozu, střídmé rozpočtové politice, na podpoře zaměstnanosti znevýhodněných osob nebo snížení nižší sazby DPH u vybraného zboží.

Předseda Ano 2011 Andrej Babiš Autor: Dusan Kutner, E15
Andrej Babiš by byl podle analytiků pragmatickým ministrem financí

K případnému dosazení Andreje Babiše na post ministra financí Marek uvedl, že by to vládě mohlo prospět pragmatickým pohledem na rozpočtovou politiku opřeným o zkušenosti z podnikání. „Nicméně stejně důležitý je i celkový makroekonomický pohled na veřejné rozpočty, jejich směřování a vliv na ekonomiku,“ dodal.

Martin Lobotka: Politický pat a malé plus pro ekonomiku

Komentář E15.cz: Socialistické Sarajevo aneb Atentáty se musí umět

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video