Blažek chlácholí: Berkovi se amnestie vyhne, pět milionů nedostane | E15.cz

Blažek chlácholí: Berkovi se amnestie vyhne, pět milionů nedostane

Soudce Berka
Soudce Berka
• 
ZDROJ: ctk

nos, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Případ soudce Jiřího Berky v kauze zmanipulovaných konkurzů by pod amnestii podle ministra Pavla Blažka (ODS) spadat neměl. Blažek to uvedl při schůzi Sněmovny, na níž chce opozice kvůli amnestii vyjádřit nedůvěru vládě, a zpochybnil tak rozhodnutí senátu táborského soudu, který na Berku amnestii uplatnil. Berka by se dokonce mohl vrátit i na post soudce a ještě dostat náhradu ušlé mzdy ve výši pěti milionů korun.

Blažek slíbil, že učiní veškeré právní kroky k tomu, aby se Berka do své soudcovské funkce už nevrátil.

Za sporný pokládá ministr i Berkův nárok na ušlou mzdu, kterou českobudějovický soud vyčíslil na pět milionů korun. Ministr už vydal pokyny, aby suma nebyla proplacena. „Ať to (Berka) vymáhá soudně a dokazuje, že si těch pět milionů jako část platu soudce zaslouží,“ prohlásil Blažek. Připomenul, že žalobce proti zastavení Berkova stíhání podal stížnost.

Blažek: Soudy si kauzy přehazovaly jako horký brambor

Ministr poslance ve zhruba hodinovém projevu informoval o všech dosavadních amnestiích a porovnával je. Zdůraznil, že zastavení trestního stíhání bylo součástí všech dosavadních amnestií. Zdůrazňoval, že poškození budou moci o náhradu škody žádat v civilních řízeních. Uvedl také, že nikdy v historii amnestii nepředjednávala vláda a že její předseda o svém podpisu informoval kabinet až dodatečně.

Blažek také vyjmenoval 16 závažných případů, na které se vztahovalo zastavení trestního stíhání - od Berkovy kauzy přes H-Systém, případy Chvalovského, Pitra, KTP Kvantum, Union banky, Moravia banky, První družstevní záložny, Českomoravské družstevní záložny až po kauzu fondu Trend, která se táhne 16 let. „Nejčastější příčinou průtahů byla opakovaná vrácení soudu prvního stupně nebo státnímu zástupci k došetření, uvedl Blažek.

Místopředseda Sněmovny a ČSSD Lubomír Zaorálek ale Blažka obvinil, že předvedl velmi rozsáhlou manipulaci s fakty a že zamlčoval skutečnosti, které se mu nehodily do krámu. Odmítl tvrzení prezidentské kanceláře, že se amnestie nebude týkat nejzávažnějších trestných činů. „Kdybyste vytunelovali celý tento stát, všechno, co lze vytunelovat, nedostanete víc než deset let,“ řekl Zaorálek.

Také vicepremiér Karel Schwarzenberg (TOP 09) nesouhlasil s ministrovým tvrzením, že podpis premiéra pod prezidentskou amnestií znamená, že vláda pouze amnestii provede. Připomněl, že vláda je za ni podle platné ústavy odpovědná, a že měla proto předem prozkoumat její důsledky.

Hlavní události kauzy Berka:

datum událost
15. dubna 2003 Policie zadržela a obvinila soudce Krajského soudu v Ústí nad Labem Jiřího Berku, který 31. března poslal na základě údajně padělaných listin do konkurzu Union banku.
16. února 2004 Padlo obvinění kvůli podezřelým konkurzům na firmy ZKL Klášterec nad Ohří a Stavební podnik Ralsko. Kromě Berky byli v souvislosti s tímto případem obviněni bývalý konkurzní správce Daniel Thonat, zástupce konkurzního správce Petr Tuhý, soudní znalec Martin Jurenka a zaměstnanec zpeněžování podstaty Lubor Kindl.
17. května 2004 Berkovi, Thonatovi, Tuhému a Kindlovi bylo rozšířeno obvinění za konkurz na společnosti Zbrojovka Brno a Retema. Nově byli obviněni tehdejší prorektor Vysoké školy Karla Engliše v Brně Vladislav Větrovec a konkurzní správkyně Marta Čiháková.
15. prosince 2005 Krajský soud v Ústí nad Labem obdržel obžalobu na Berku a dalších pět lidí. Nejvyšší soud později případ přidělil Krajskému soudu v Českých Budějovicích.
20. ledna 2006 V souvislosti s kauzou pochybných konkurzů byl z braní úplatků obviněn bývalý úředník Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Vladimír Šiša. Úplatky mu podle vyšetřovatelů měl dávat Větrovec a jeho kolega z vysoké školy Jan Harangozzo. Šiša jim za to údajně slíbil zajistit informace o vyšetřování korupce a finanční kriminality. Podle verdiktu soudu z dubna 2010 ale Šiša nepracoval v tajné sekci NBÚ, a tudíž Větrovcovi nedopomohl k žádným tajným informacím.
8. února 2006 Kvůli podezření z napojení na skupinu kolem soudce Berky rezignoval ředitel NBÚ Jan Mareš.
24. dubna 2008 Soudní líčení pokračovalo přednesením nové obžaloby kvůli podezřelému konkurzu na v pořadí desátou firmu, Grafostroj Cvikov. Nově byl obžalován soudní znalec Pavel Hlavatý.
21. dubna 2009 Žalobkyně před soudem navrhla tresty pro 12 obžalovaných, nejpřísnější trest - 12 let vězení - pro Berku.
6. dubna 2010 Berka byl táborským krajským soudem nepravomocně odsouzen na devět let. Stejný trest dostali i Daniel Thonat a Vladislav Větrovec. Za účast na zločinném spolčení byli dále odsouzeni konkurzní správce Petr Tuhý na osm let, soudní znalec Martin Jurenka na sedm let a osm měsíců, podnikatelé Miroslava a Karel Melicharovi na osm let a Lubor Kindl na 6,5 roku. Marta Čiháková byla uznána vinnou z porušení povinnosti při správě cizího majetku, soud jí ale neuložil trest. Pavel Hlavatý, Vladimír Šiša a Jan Harangozzo byli zproštěni obžaloby. Z devíti nepravomocně odsouzených se jich sedm proti verdiktu odvolalo.
Srpen 2011 Nejvyšší soud rozhodl, že odvoláním se má zabývat Vrchní soud v Olomouci, a nikoli v Praze. Opatření bylo zdůvodněno obavami z vazeb mezi některými obžalovanými a pražskými soudci. Thonat a Větrovec se proti rozhodnutí odvolali, Ústavní soud ale jejich námitky neuznal.
Květen 2012 Olomoucký vrchní soud v neveřejném zasedání zrušil rozsudek z dubna 2010 a případ vrátil táborskému krajskému soudu, jemuž nařídil lépe odůvodnit rozsudek.
11. ledna 2013 Soud na základě novoroční prezidentské amnestie zastavil Berkovo stíhání v kauze podvodných konkurzů. Větrovec byl amnestován částečně. Rozhodnutí není pravomocné, státní zastupitelství si proti němu podalo stížnost.

Kauza soudce Berky je významná tím, že šlo o první případ, kdy byl v souvislosti s majetkovou trestnou činností využit paragraf o zločinném spolčení. Případ se táhne od roku 2003, kdy organizovanou skupinu odhalila policie v souvislosti s podezřelým konkurzem na Union banku, který Berka vyhlásil a poté zrušil údajně na základě padělaných dokumentů.

Dokumenty pro řízení obsahují 20 tisíc stran spisu a 170 tisíc stran přílohových spisů. Jde o jeden z nejrozsáhlejších případů v historii české justice, v němž bylo obžalováno 12 lidí. Devět jich Krajský soud v Táboře v roce 2010 odsoudil zatím nepravomocně za účast na zločinném spolčení se škodou velkého rozsahu, tři zprostil obžaloby. Devítileté tresty dostali jak Berka, tak konkurzní správce Daniel Thonat a bývalý prorektor Vysoké školy Karla Engliše v Brně Vladislav Větrovec.

Autor: nos, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video