ČSSD hrozí Zemanovi kvůli ministrovi kultury kompetenční žalobou | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

ČSSD hrozí Zemanovi kvůli ministrovi kultury kompetenční žalobou

ČTK

ČSSD zvažuje, že v případě dalšího otálení prezidenta Miloše Zemana se jmenováním nového ministra kultury Michala Šmardy požádá premiéra Andreje Babiše o podání kompetenční žaloby k Ústavnímu soudu. Nejprve chce ale předseda ČSSD Jan Hamáček s prezidentem hovořit, současně ČSSD trvá na tom, že situaci je nutné vyřešit do neděle. Místopředseda sociálních demokratů Ondřej Veselý novinářům v souvislosti se středečním zasedáním klubu řekl, že se poslanci domluvili na písemné žádosti o podání žaloby. To ale Hamáček popřel. S prezidentem domlouvá schůzku.

"Je to jedna z možností řešení, ale není to tak, že stojí v nějaké rovině ultimáta, že bychom požádali premiéra, aby tu žalobu podal. Pan prezident vyjádřil ochotu jednat, takže my jsme připraveni jednat, do té doby nemá cenu něco dalšího řešit," řekl Hamáček. Podle kuloárových informací by se schůzka Hamáčka se Zemanem měla odehrát do pátku.

Prezident ve středu během návštěvy Vysočiny prohlásil, že se až po jednání s šéfem ČSSD vyjádří k tomu, zda se novoměstský starosta Michal Šmarda stane novým ministrem kultury. Zeman zároveň uvedl, že se se Šmardou, který je místopředsedou sociálních demokratů, setkal v úterý. Ani jeden z nich obsah schůzky nekomentoval.

O kompetenční žalobě mluvili sociální demokraté přesně před rokem, kdy Zeman odmítal kvůli svým výhradám jmenovat ministrem zahraničí Miroslava Pocheho. Spor u Ústavního soudu s hlavou státu může v tomto případě vyvolat pouze premiér. Babiš tenkrát řekl, že k takovému kroku nevidí důvod.

Babiš odeslal na Hrad návrh na výměnu ministra Staňka

Jako možnou variantu dalšího postupu ČSSD pro případ, že Zeman bude Šmardovo jmenování oddalovat, zmínil žalobu Hamáček v rozhovoru s Babišem ve středu ráno. Veselý novinářům řekl, že na písemné žádosti se poslanci sociální demokracie domlouvali kvůli tomu, že premiér je nervózní kvůli hlasování o nedůvěře vládě, nemusel by si proto obsah celého rozhovoru pamatovat.

Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD), kterého má Šmarda nahradit, podal po protestech v kulturní obci demisi, Zeman ji ale odmítl přijmout a premiéru Babišovi doporučil, aby s koncem Staňka počkal na prověřování jím podaných trestních oznámení. Návrh na ministrovo odvolání poté prezidentovi poslal premiér. Podle ústavy musí Zeman takovému požadavku vyhovět. Ústava mu ale nestanovuje žádný termín, dokdy tak musí učinit.

Sociální demokraté po pátečním jednání svého širšího vedení podmínili setrvání v koaliční vládě mimo jiné výměnou na ministerstvu. Hamáček ve středu uvedl, že platí, že ČSSD bude proti opozičnímu návrhu na vyslovení nedůvěry vládě. Podle Veselého oslovil klub ČSSD dopoledne iniciátory hlasování s žádostí, aby schůzi přerušili a počkali na reakci prezidenta na požadavky ČSSD, opoziční strany to ale odmítly.

S odvoláním Staňka počkejte na výsledky trestních oznámení, navrhl Zeman Babišovi

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!