David Rath je vinný v druhé větvi korupční kauzy. Stejně tak i firma Metrostav | e15.cz

David Rath je vinný v druhé větvi korupční kauzy. Soud mu prodloužil trest o rok

ČTK, nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Odvolací pražský vrchní soud uznal bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha a všechny jeho spoluobžalované vinnými v druhé větvi korupční kauzy někdejšího politika. Rath v případu čelí obžalobě z přijímání úplatků a manipulace s tendry ve Středočeském kraji, za což mu prvoinstanční soud o rok prodloužil jeho již dříve uložený sedmiletý trest vězení. Senát uznal vinnými i stavební firmu Metrostav a její dceřinou společnost Metrostav Infrastructure. Nesmějí se tři roky účastnit veřejných zakázek.

Ústřední trojicí projednávané kauzy je stejně jako v první části případu někdejší hejtman Rath, bývalá ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Kottová a její manžel Petr Kott. Podle nepravomocného verdiktu si na přelomu let 2011 a 2012 domlouvali úplatky za zmanipulování tendrů ve Středočeském kraji za stovky milionů korun. Obžalobě čelí ještě šest lidí včetně bývalého generálního ředitele Metrostavu Pavla Piláta.

Odvolací pražský vrchní soud již pravomocně rozhodl o trestu pro stavební firmu. Metrostav a její dceřinou společnost Metrostav Infrastructure. Ty se nebudou moci po tři roky účastnit veřejných soutěží a plnit veřejné zakázky. 

„S rozsudkem se neztotožňujeme a podáme dovolání u Nejvyššího soudu. Dovolání však nemá odkladný účinek, a proto se musíme udělenému trestu podřídit a vykonat jej, což uděláme. Na tomto místě je však třeba připomenout, že soud trestá kolektiv zaměstnanců, kteří se ničeho nedopustili, za čin, který se měl stát před deseti lety. Rozsudek poškozuje největší českou stavební společnost, která zaměstnává tisíce pracovníků a platí v Česku daně. Peněžitý trest samozřejmě uhradíme,“ uvedl k rozsudku mluvčí  Metrostavu Vojtěch Kostiha.

Firma Metrostav se podle rozsudku dopustila podplácení a manipulací s veřejnými zakázkami. Její trestná činnost se týkala rekonstrukce pavilonu v kolínské nemocnici a přestavby části kladenské nemocnice. Společnost musí také zaplatit peněžitý trest deset milionů korun.

Rath si už odpykával sedmiletý pravomocný trest uložený za ovlivňování tendrů na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku, letos byl propuštěn.

Video se připravuje ...
Rath po propuštění z vězení: Budu pracovat jako lékař, politiku neplánuji

Autor: ČTK, nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video