Dolínek: Praha jedná s dodavateli Blanky o zaplacení desítek milionů | E15.cz

Dolínek: Praha jedná s dodavateli Blanky o zaplacení desítek milionů

Radní pro dopravu Petr Dolínek po otevření tunelu Blanka
Radní pro dopravu Petr Dolínek po otevření tunelu Blanka
• 
ZDROJ: Michael Tomes, E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD) potvrdil, že město v současné době vyjednává s dalšími dodavateli, kteří si po něm nárokují platby v řádech desítek milionů korun. Zhruba 50 milionů korun po hlavním městě chtějí projektanti, peníze chce také ČKD Praha DIZ i další subjekty. Mezi nimi je například požadavek Správy Pražského Hradu kvůli posudku statických poruch v Jelením příkopě.

Společnost ČKD Praha DIZ, která dodávala technologickou část, požaduje proplacení asi 80 milionů korun. Firma po městě chtěla téměř 1,7 miliardy za prodlení stavby a výměnu vadných kabelů, tento požadavek ale zamítl rozhodčí soud.

Podle Dolínka další investiční náklady vznikají i v důsledku zkušebního provozu, neboť právě kvůli němu nemůže město provoz platit v rámci běžných výdajů, ale investic. „Nyní dáváme dohromady částku, kterou budeme muset v rámci investic vydat. Dejte nám čas, potom ji zveřejníme,“ řekl.

Blanka vyšla na 43 miliard korun, tedy zhruba o deset miliard více, než bylo původně plánováno. Tunel byl zprovozněn loni v září, projede jím denně asi 75 tisíc aut.

V minulosti se Praha kvůli Blance přela u arbitrážního soudu se stavební firmou Metrostav, tento spor prohrála. Dvě arbitráže vedla Praha také s firmou Inženýring dopravních staveb (IDS). V červenci 2015 soud rozhodl, že Praha musí IDS zaplatit 183 milionů včetně úroků. Letos v únoru bylo oznámeno, že IDS vznesla nároky na dalších 263 milionů korun formou předžalobní výzvy.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video