Drahoše v senátní kampani podpoří sponzoři z prezidentské kampaně

Jiří Drahoš

Jiří Drahoš Zdroj: ČTK

Jiří Drahoš
Jiří Drahoš
Jiří Drahoš
Neúspěšný prezidentský kandidát Jiří Drahoš na tiskové konferenci k dalším plánům v politice (20. 3. 2018)
Neúspěšný prezidentský kandidát Jiří Drahoš na tiskové konferenci k dalším plánům v politice (20. 3. 2018)
14
Fotogalerie

Neúspěšný prezidentský kandidát Jiří Drahoš, který v lednu podlehl ve druhém kole prezidentu Miloši Zemanovi, zakládá nový spolek Společně pro Česko. S ním povede svoji senátní kampaň, kandidovat bude jako nezávislý kandidát v Praze 4. O financích jedná s některými sponzory, kteří ho podpořili už během prezidentské kampaně.

Drahoš nasbíral ze všech prezidentských kandidátů na kampaň zdaleka nejvíce peněz, ta nakonec stála 46,7 milionu korun. Někteří sponzoři se zřejmě vrátí i do jeho senátní kampaně. „Jsem v kontaktu s řadou našich bývalých podporovatelů a partnerů, kteří mají zájem na tom, abych pokračoval v politice a ve veřejném životě,“ řekl deníku E15 Drahoš.

Mezi největší sponzory patřili například podnikatel Dalibor Dědek, Nadace Blížksobě, developer Luděk Sekyra nebo miliardáři z bpd partners. Drahoš však nechtěl konkretizovat, kdo projevil zájem financovat i senátní kampaň. „Zatím nic konkrétního podepsané nemáme, ale zájem ze strany partnerů z prezidentské kampaně svědčí o tom, že bychom se měli být schopni na financích domluvit,“ dodal Drahoš.

Bývalý šéf Akademie věd Jiří Drahoš chce kandidovat na Praze 4, kde podle svých slov strávil velkou část svého života. Bude kandidovat jako nezávislý s podporou několika stran. Už nyní jedná s TOP 09, STAN, Piráty nebo lidovci.

Drahoš také založil spolek Společně pro Česko, který bude jeho kampaň zaštiťovat. Jako hlavní cíle si Drahoš stanovil zlepšování kvality vzdělávání a boj proti exekucím a sociální nerovnosti. Spolek založil se šéfem své prezidentské kampaně Jakubem Kleindienstem a dalším členem volebního týmu Alešem Novákem. V příštích dnech ho chtějí zaregistrovat.

Současnou senátorkou za Prahu 4 je Drahošova bývalá kolegyně z Akademie věd Eva Syková. Lékařka a vědkyně Syková byla v roce 2012 zvolena jako nestraník za ČSSD. Oba se již střetli v roce 2009 při volbě předsedy Akademie věd, kdy Drahoš zvítězil.

V květnu 2016 Drahoš jako předseda Akademie věd Sykovou odvolal z funkce ředitelky Ústavu experimentální medicíny AV ČR kvůli kauze kolem léčby kmenovými buňkami. Podle médií ústav bral od některých pacientů během klinických studií peníze, přitom účast v nich má být ze zákona bezplatná.