Festivaly zvýší ceny vstupného, dvojnásobně jim stouply náklady

Colours of Ostrava, sobota 16. července

Colours of Ostrava, sobota 16. července Zdroj: Martin Straka

Colours of Ostrava, sobota 16. července
Colours of Ostrava, sobota 16. července
Colours of Ostrava, sobota 16. července
4
Fotogalerie

Letos ještě české letní festivaly umožnily svým návštěvníkům ponechat si vstupenky za původní ceny, které už neodpovídají realitě. Od příštího roku ale budou muset ceny vstupenek podstatně vzrůst. 

Letošní ročník Rock for People poprvé ve své historii překročil stomilionovou hranici nákladů. Zvýšily se ceny produkčních služeb a náklady festivalu podle pořadatelů odhadem vzrostly více než dvojnásobně ve srovnání s předpoklady. Pořadatelé si proto nejsou jistí, že se investice vrátí. „Rozpočet ale stále není uzavřen a probíhá dopočítávání nákladů, sčítání škod a ztrát a řeší se reklamace některých služeb,“ řekla mluvčí Rock for People Anna Vašátková. Konkrétní ekonomické parametry festivalu už tradičně konaného na letišti v Hradci Králové nechce zveřejňovat. 

Na stejný rozpočet se dostal také ostravský festival Beats for Love. „Jen na produkci vzrostly náklady zhruba o deset milionů,“ popisuje ředitel Beats for Love Kamil Rudolf. Předpokládá, že do minusu se nedostanou. Náklady Colours of Ostrava, který proběhl v polovině července taktéž v ostravských Dolních Vítkovicích, vyrostly na 160 milionů korun, nejde ale o konečné číslo. I tak jde o jednoznačně nejdražší festival v Česku. Letos navíc náklady Colours vzrostly o padesát až sto procent v závislosti na segmentu.

Pořadatelé tak budou muset zvednout ceny vstupného. „Je to nutnost, vstupenka na Rock for People bude ale stále na úrovni lístku na jeden až dva velké koncerty zahraničních interpretů,“ řekla mluvčí akce. Příští rok dojde také ke zkrácení festivalu na tři dny. „Zdražujeme lehce každý rok a ve stejném trendu budeme pokračovat,“ popsal Kamil Rudolf z Beats for Love, vstupenky na příští rok zatím nejsou v prodeji. Dodal, že podle něj některé festivaly do příštího roku zdraží výrazně, někdy i o sto procent.

Základní cena za čtyřdenní vstupenku na letošní Colours of Ostrava činila 2390 korun, nastavená však byla již v roce 2019. První vlna vstupenek na příští rok je proto v prodeji za 3290 korun. „Musíme reflektovat jak uplynulé tři roky, tak obrovský skok v nákladech na kapely, služby, suroviny a celkově na vstupy festivalu,“ vysvětlil mluvčí festivalu Jiří Sedlák.

Účast se nesnížila

Také u některých umělců došlo ke zdražení, slovenský festival Pohoda s obtížemi sháněl kapely i za dvojnásobné částky. Nárůst cen potvrzuje i Kamil Rudolf z Beats for Love a poznamenává, že ale některým interpretům během covidových let jméno vyrostlo, a ceny přesto nenavýšili. „Letošní headlineři byli opět nejdražší v historii Colours. Je to ale obecný a dlouhodobý trend i bez epidemie koronaviru,“ dodal Jiří Sedlák. Rock for People s nasmlouváním interpretů problém neměl, pouze u jedné kapely bylo nutné navýšení honoráře, aby pro ni bylo vystoupení ekonomicky zvládnutelné po výpadku koncertů v Rusku. 

Posluchači po dvouleté pauze na akce rádi přišli. Několik festivalů bylo vyprodaných, a to i přesto že po zrušených covidových ročnících došlo k refundacím a opětovným prodejům. Ředitel festivalu Beats for Love předpokládá, že návštěvnost byla vyšší než v předešlých ročnících, konečná data zatím k dispozici nemá.

Festivaly kromě současného nárůstu nákladů výrazně zasáhl covid. „Podařilo se nám přežít pomocí státních kompenzací a díky úsporám v provozu agentury,“ popisuje mluvčí festivalu Rock for People Anna Vašátková. Obdobně na tom byli pořadatelé Colours of Ostrava, kterým pomohli i stálí sponzoři. „Jsme rádi, že jsme tu dobu ustáli a nemuseli jsme nikoho propustit,“ zakončuje ředitel Beats for Love. Obrat firmy ale klesl až o devadesát procent.