Gross měl velký politický talent, nestihl ale lidsky vyzrát, míní politolog | E15.cz

Gross měl velký politický talent, nestihl ale lidsky vyzrát, míní politolog

Stanislav Gross (na snímku z 15. prosince 2008)
Stanislav Gross (na snímku z 15. prosince 2008)
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jeden z nejvýraznějších politiků polistopadové éry a schopný zákulisní vyjednavač, který ale během své raketové politické kariéry nestihl lidsky vyzrát. Tak ve zkratce charakterizoval zesnulého expremiéra Stanislava Grosse politolog Daniel Kunštát. Gross zemřel v noci na dnešek po těžké nemoci ve věku 45 let.

Do povědomí mnohých Čechů se bývalý předseda vlády a ČSSD zřejmě zapsal tím, jak se ke konci své politické kariéry zamotával do vysvětlování financování koupě svého bytu, řekl politolog Petr Just. Současně ale připomněl, že pro sociální demokracii byl Gross důležitým hráčem. Jan Outlý zase vyzdvihl, že Grossovi se v době, kdy vedl Mladé sociální demokraty, podařilo otevřít ČSSD mladým lidem.

Kunštát zdůraznil, že Gross si od začátku své politické kariéry systematicky budoval pozitivní image před veřejností. „Coby politik zcela vědomě vsadil na vytváření bezkonfliktního veřejného obrazu, z čehož nutně pramenila jistá nečitelnost a dojem programové a ideové vyprázdněnosti,“ soudí.

Outlý míní, že Gross se stal premiérem spíše vlivem okolností, než kvůli své vizi. „Myslím, že ve funkci plaval, a nejsem si vědom, že by Česká republika udělala během jeho působení v čele vlády nějaký posun,“ řekl. Událostmi byl Gross spíše tažen, než aby je vytvářel, dodal.

Pochybení si uvědomil

Just uvedl, že Gross kvůli aféře s bytem příliš nezvládal komunikaci navenek. „Zamotával se do svých vysvětlování a tím si ho budou mnozí pamatovat,“ řekl Just. Podle Justa tato záležitost patřila k těm méně příjemným věcem v politice, nicméně Gross si toho byl vědom, když před časem své jednání veřejně vysvětlil a omluvil se.

Z hlediska sociální demokracie Gross podle Justa ale pomohl straně dostat se na pozici jedné z nejsilnějších stran v české politice a Miloši Zemanovi do čela strany. Z místa dlouholetého šéfa poslanců ČSSD také výrazně ovlivňoval fungování strany na parlamentní půdě.

Kunštát poznamenal, že Grossovi se už jako mladíkovi podařilo propracovat do nejvyšších pater české politiky a nelze mu upřít výrazný politický talent. „Byl typický politik moci, velmi zdatný zákulisní hráč a vyjednavač, který dokázal formovat nejrůznější zájmové či vlivové koalice,“ uvedl. Zmíněný talent ani píle ale nedokázaly vyvážit fakt, že se do premiérské funkce dostal příliš mladý a bez větších zkušeností ze života mimo parlamentní a vládní kuloáry.

Glosa E15.cz: Příliš současná Grossova minulost

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video