Hudeček obvinil z výpadku opencard firmu EMS. Primátor lže, zní odpověď

Pražský primátor Tomáš Hudeček

Pražský primátor Tomáš Hudeček Zdroj: ctk

Za dnešní výpadek vydávání opencard může firma eMoneyServices (EMS), která je vlastníkem autorských práv ke kartám. Prohlásil to primátor Prahy Tomáš Hudeček, podle něj EMS nepředala řádně systém opencard. Společnost však svou odpovědnost za výpadek popřela a Hudečka označila za lháře.

Dnes dopoledne v kartovém centru kvůli výpadku softwaru nebylo možné expresní vydávání nových karet. O systém opencard se začalo město starat poté, co jí vypršela smlouva s EMS.

Podle Hudečka se Praha domnívá, že dopolední výpadek v centru v Jungmannově ulici souvisí právě s přechodem podpory od EMS na Prahu. „EMS odmítala podporu řádně předat,“ řekl Hudeček s tím, že konkrétní příčinu výpadku zjišťuje IT oddělení magistrátu.

Jakým způsobem firma předání správy opencard EMS narušila, konkrétně neřekl. Podle informací ČTK údajně chtěla firma předávací protokol městu dát až dnes, smlouva však vypršela již v pondělí.

Hudeček rovněž uvedl, že svým jednáním firma narušila další možná vyjednávání o odkupu autorských práv. Za ně chce EMS více než 370 milionů, Praha to ale považuje za příliš drahé.

Primátor je lhář

Firma EMS ovšem nařčení Prahy kategoricky odmítla. „Pan primátor lže. Do systému jsme nezasahovali a za dnešní výpadek žádnou odpovědnost neneseme. Správa opencard je výhradně záležitost Prahy,“ řekl mluvčí EMS Martin Opatrný. Firma prý žádnou žádost o předání od Prahy nedostala.

Správa systému znamená například údržbu softwaru, na kterém opencard funguje. V rámci správy jsou řešeny problémy se softwarem a případně i s jednotlivými kartami. Praha tak bude moci software spravovat, avšak nemůže opravovat systémové chyby nebo software přeprogramovat. Nevlastní k němu totiž autorská práva, ta patří EMS. Vedení Prahy tvrdí, že cestujících se změna nijak nedotkne.

Projekt opencard, který dosud stál 1,35 miliardy korun, pochází z éry primátora Pavla Béma (ODS). Opencard si dosud vyzvedlo asi 1,2 milionu cestujících. Skutečných uživatelů je kolem milionu. Přesný počet nedokáže uvést ani Praha ani EMS.