Lidí bez práce zase ubylo, volných míst je o 113 tisíc víc než nezaměstnaných

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: Profimedia

Ilustrační foto
Ilustrační foto
3
Fotogalerie

Nezaměstnanost v Česku v březnu klesla na tři procenta z únorových 3,2 procenta. Pomohl tomu rozjezd sezonních prací a nástup živnostníků, kteří dočasně přerušili podnikání. Lidí bez práce bylo na konci března 227 000, což je nejnižší březnová hodnota od roku 1997 a nejnižší měsíční od loňského listopadu. Nabídka volných míst posunula svůj rekord na téměř 340 000, uvedl v pondělí Úřad práce ČR.

Podle úřadu i analytiků zůstane nezaměstnanost nízká i v dalších měsících a může i klesat. Podniky ale postupně kvůli zpomalení ekonomiky utlumí tvorbu nových míst.

K březnovému poklesu nezaměstnanosti přispěl mimo jiné rozjezd sezonních prací. Z evidence úřadů práce odešlo v březnu téměř 49 000 lidí. Mnoho z nich našlo uplatnění ve stavebnictví, lázeňství, zemědělství, gastronomii nebo cestovním ruchu, uvedl úřad. "Svou činnost obnovují i živnostníci, kteří dočasně přerušili své podnikání. Březen je také typickým měsícem, kdy roste zájem zaměstnavatelů o veřejně prospěšné práce, především v rámci jarních úklidů veřejných prostranství," uvedla generální ředitelka úřadu práce Kateřina Sadílková.

"V dubnu klesne podíl nezaměstnaných opět pod hranici tří procent, jeho nové absolutní minimum ale asi neuvidíme. Na nové minimum existuje víc šancí v květnu, pokud se ovšem do té doby nerozšíří propouštění z podniků, jimž klesá či stagnuje poptávka," uvedl analytik UniCredit bank Pavel Sobíšek.

"Během druhého a třetího čtvrtletí se postupně zastaví i tvorba nových pracovních míst," odhadl analytik Akcenty Miroslav Novák. Analytička Raiffeisenbank Eliška Jelínková dodala, že nedostatek lidí na trhu práce bude nadále vyvíjet tlak na růst mezd. Průměrná mzda loni podle nedávných údajů statistiků stoupla o 8,1 procenta na 31 885 korun, v posledním čtvrtletí činila 33 840 korun.

Zaměstnavatelé mají největší zájem o dělníky pro stavbu budov, pomocníky ve výrobě, montážní dělníky, uklízeče a pomocníky v hotelích a dalších objektech, řidiče nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel, pomocné manipulační pracovníky, obsluhu vysokozdvižných vozíků a skladníky, svářeče, řezače plamenem nebo páječe. Tradičně velká poptávka je po technických profesích ve všech oborech. V evidenci úřadů práce byli především uchazeči s nízkou kvalifikací, se základním, nedokončeným a středním odborným vzděláním, s výučním listem či středním vzděláním s maturitou.

Nejnižší nezaměstnanost je z krajů stabilně v Praze, v březnu to bylo 1,9 procenta. Nejhůře na tom jsou kraje Moravskoslezský a Ústecký, kde je míra nezaměstnanost shodně 4,6 procenta. Meziměsíční pokles nezaměstnanosti zaznamenalo v březnu 75 okresů. Podíl lidí bez práce se naopak zvýšil na Chomutovsku a Ústecku.

Z okresů má nejnižší nezaměstnanost Praha-východ s 1,1 procenta, druhou nejnižší Rychnovsko, kde trh práce dlouhodobě ovlivňuje rostoucí závod automobilky Škoda Auto v Kvasinách s asi 9000 zaměstnanci. Nejvyšší nezaměstnanost je na Karvinsku s 6,9 procenta.