Na úřadech se bude tvrdě škrtat, ušetřit se má přes 35 miliard

Karolína Peake

Karolína Peake Zdroj: profimedia.cz

Přebytečné agendy státní správy a úřadů musí pryč. Od vicepremiérky Karolíny Peake (LIDEM) totiž dostali ministři úkol zredukovat vše, co není potřeba. A cíl není malý - uspořit se takto má v příštím roce 11,9 miliardy a v roce 2015 až 24,8 miliardy korun. Úkol si ministři schválili na dnešním zasedání vlády, návrhy na škrty mají odevzdat do poliviny července.

Z úkolu podle Peake dokonce může vyplynout návrh na zrušení některého ministerstva. Může podle ní nastat situace, kdy po přesunu agend na jiné úřady a zrušení dalších se některý resort ukáže „natolik vykostěný“, že bude nejefektivnější jej zrušit.

Peake doufá, že si přijetím tohoto úkolu nešiji bič více na sebe než na ostatní resorty. „Odezva vůči rušení bude jistě veliká,“ poznamenala Peake. Spolupracovat na rušení by měli experti z komise pro hodnocení dopadů regulace nebo z Národní ekonomické rady vlády.

Rozsah reorganizace bude podle Peake velmi záviset na šíři podkladů, které jednotlivá ministerstva dodají. „Už mne varoval pan ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS), že má asi šedesátistránkový materiál, ve kterém navrhuje všechna možná sdružení agend na úřadě i meziresortních výborů,“ řekla Peake ČTK.

Na druhou stranu už se podle ní právě v oblasti životního prostředí „preventivně“ ozvala řada nevládních organizací s tím, že se obávají rušení agend, které mají za důležité. „Zodpovědně rozhodnout bude docela těžké,“ připustila vicepremiérka.

Problematiku slučování či rušení úřadů a jejich přebytečné práce dostala Peake na starosti v dubnu, kdy strany vládní koalice, tehdy ještě s Věcmi veřejnými, řešily jednu ze svých krizí. Odstartovalo ji vedení VV, v němž byla i Peake, když ministrům za stranu uložilo podat demisi.

Vláda tehdy přežila, konec koalice v tehdejší podobě odstartovalo ale jen o pár dní později rozhodnutí vicepremiérky odejít z VV. Ministři této strany ji následovali, spolu s několika poslanci, z nichž nyní vzniká strana LIDEM. Věci veřejné jsou v opozici.

V době této krize ODS premiéra Petra Nečase hovořila dokonce o možnosti zrušení tří ministerstev. Cílem bylo sloučit rozpočtové kapitoly úřadů, a tedy ušetřit. Neoficiálně se v té době mluvilo o možnosti spojit ministerstvo kultury se školstvím, ministerstvo pro místní rozvoj s ministerstvem životního prostředí a ministerstvem zemědělství.