Nezaměstnanost stagnuje, firmy se brání většímu propouštění | e15.cz

Nezaměstnanost stagnuje, firmy se brání většímu propouštění

Na trhu práce trvá mimo jiné poptávka po dělnických profesích
Na trhu práce trvá mimo jiné poptávka po dělnických profesích
• 
ZDROJ: ČTK

bru, lig

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Míra nezaměstnanosti zůstala v únoru na stejné úrovni jako v lednu, tedy na 3,9 procenta, oznámil Úřad práce ČR.

Počet volných míst v únoru ve srovnání s lednem mírně vzrostl. Meziročně nezaměstnanost stoupla o 0,4 procenta.

Podle úřadu práce zůstávají zaměstnavatelé opatrní v příjímání nových zaměstnanců. Zároveň ale většina zaměstnavatelů hodlá udržet stávající zaměstnance a neplánuje vetší propouštění.

„Ze strany zaměstnavatelů přetrvává zájem o nové zaměstnance převážně v technických a dělnických profesích. Dlouhodobá poptávka je i po kvalifikovaných řemeslnících. Zároveň v horských střediscích pokračuje zimní turistická sezona,“ uvádí úřad práce. Podle Martina Jánského, generálního ředitele personální agentury Randstad Česká republika, trvá také poptávka po talentech zejména v technických oborech.

„Stagnaci či mírný nárůst nezaměstnanosti očekáváme i v následujících měsících, hromadná propouštění a hlubší ekonomická krize tuzemské ekonomiky však dle prognózy Hospodářské komory nehrozí,“ dodal Jánský.

Podobně vyznívá i analýza Raiffeisenbank. „Ani zdaleka nejde o šlápnutí na brzdu, spíše o pozvolnou úpravu tempa směrem k povolené rychlosti. Míra nezaměstnanosti zůstává i nadále nejnižší v rámci EU a silně utažený trh práce přispívá k vyššímu růstu domácích cen,“ uvedl analytik Vratislav Zámiš. V letošním roce podle bankovní prognózy dosáhne v průměru čtyř procent.

Autor: bru, lig

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery