O vedení komise pro kontrolu GIBS se nikdo jiný než Ondráček neuchází

Zdeněk Ondráček

Zdeněk Ondráček Zdroj: TONDA TRAN / Paparazzi

ČTK
Diskuze (0)

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček bude jediným kandidátem v tajné volbě předsedy sněmovní komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Žádný poslanecký klub nenavrhl adepta do čela nové ústavní komise, místo proto zatím zůstane neobsazeno. Po dvou kandidátech se utká o vedení komise pro práci sněmovní kanceláře a delegace do Meziparlamentní unie, řekl předseda volební komise Martin Kolovratník (ANO).

Ondráčkova nominace vzbudila spory. Kritici poukazují na to, že v roce 1989 zasahoval jako policista proti protirežimním demonstracím. Komunisté na Ondráčkovi v čele komise trvají.

Páteční volba předsedů komisí bude dvoukolová. Pokud by Ondráček nebyl případně zvolen ani ve druhém kole, v lednu by se uskutečnila volba nová. V případě, že by KSČM chtěla nominovat někoho jiného ze svých poslaneckých řad, musela by Ondráčka z komise úplně odvolat, protože je jejím jediným členem za tuto stranu, podotkl Kolovratník.

O pozici předsedy komise pro práci sněmovní kanceláře se ve volbě utkají Ondřej Profant (Piráti) a Pavel Kováčik (KSČM). Rovněž o vedení delegace do Meziparlamentní unie svedou souboj nominanti Pirátů a KSČM, konkrétně Ondřej Polanský a Stanislav Grospič.

Sněmovna v pátek také naplní členy vyšetřovací komisi k privatizaci těžební společnosti OKD. Kluby podle Kolovratníka nominovaly Josefa Hájka (ANO), Václava Klause mladšího (ODS), Lukáše Černohorského (Piráti), Lubomíra Volného (SPD), Leo Luzara (KSČM), Lubomíra Zaorálka (ČSSD), Pavlu Golasowskou (KDU-ČSL), Dominika Feriho (TOP 09) a Petra Pávka (STAN). Volba předsedy komise by se mohla uskutečnit v úterý, pokud se na takovém postupu strany shodnou, uvedl Kolovratník.

Sněmovnu čekají i změny v jejích orgánech, tedy zejména ve výborech. Nastoupí do nich členové bývalé vlády za ČSSD a KDU-ČSL. Naopak noví ministři za ANO Adam Vojtěch a Klára Dostálová ve výborech skončí.

Začít diskuzi

Komunální volby 2026 v Česku

V roce 2026 se v Česku uskuteční komunální volby, tedy volby do zastupitelstev obcí. Přinášíme přehled důležitých informací, mezi které patří termín a čas voleb, specifika komunálních voleb v Praze a dalších velkých městech, volební průzkumy, kandidáti a pravidla hlasování. Nechybí ani informace o tom, jak často se konají komunální volby, jak fungují volby do obecního zastupitelstva a kde sledovat výsledky voleb 2026 online (články se zobrazí po rozkliknutí odkazu).

Termín voleb