Obrana koupí soubojový simulátor za téměř 300 milionů, chce zlepšit výcvik

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: Profimedia

Ministerstvo obrany koupí taktický soubojový simulátor TSS od společnosti Saab Czech. Zaplatí za něj zhruba 289 milionů korun bez DPH. Vládu bude o zakázce v úterý informovat ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Soubojový simulátor umožňuje armádě uspořádat cvičení, při kterém počítač sleduje „ztráty“ jednotek. Umožňují mu to laserové senzory a zářiče, které mají vojáci připevněny na zbraních a po těle. Počítač tak vyhodnotí jejich „zásah“ a může je při „zabití“ vyřadit z boje nebo při „zranění“ vyzvat k ošetření.

„Prostřednictvím tohoto zařízení získá Armáda České republiky odpovídající nové schopnosti provádění taktického výcviku jednotek začleněných do úkolových uskupení a manévrových jednotek armády,“ podotkl Fajnor. Cvičit tak podle něj bude možné různé druhy operací včetně boje v zastavěném prostoru.

Ministerstvo obrany rozhodlo, že simulátor koupí přímo od společnosti Saab. „Na základě specifikace zpracované Generálním štábem Armády České republiky bylo nakonec rozhodnuto o pořízení simulátoru od společnosti Saab, který plně odpovídá armádním požadavkům,“ uvedl Fajnor.

Deník Právo předminulý týden uvedl, že podobný systém by armádě mohl dodat státní podnik LOM Praha a jeho dceřiná firma VR Group, která se na výrobu bojového simulátoru připravovala ve spolupráci s německou firmou Rheinmetall. Mluvčí armády Vlastimila Cyprisová Právu řekla, že marketingový průzkum z roku 2017 ukázal, že bude snazší rozšířit schopnosti systému od Saabu. Ten vojáci používají pro obrněnce Pandur.

Ministerstvo výběr hájí i tím, že simulátor od firmy Saab umožní cvičit společně s dalšími jednotkami z NATO. Podle Fajnora je možné tento systém propojit u 12 evropských armád a u americké jednotky v Německu.

„Uzavření smlouvy se předpokládá nejpozději do 15. prosince 2018 s tím, že realizována bude v letech 2019 a 2020,“ dodal mluvčí.