Obrana koupí soubojový simulátor za téměř 300 milionů, chce zlepšit výcvik | E15.cz

Obrana koupí soubojový simulátor za téměř 300 milionů, chce zlepšit výcvik

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ministerstvo obrany koupí taktický soubojový simulátor TSS od společnosti Saab Czech. Zaplatí za něj zhruba 289 milionů korun bez DPH. Vládu bude o zakázce v úterý informovat ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Soubojový simulátor umožňuje armádě uspořádat cvičení, při kterém počítač sleduje „ztráty“ jednotek. Umožňují mu to laserové senzory a zářiče, které mají vojáci připevněny na zbraních a po těle. Počítač tak vyhodnotí jejich „zásah“ a může je při „zabití“ vyřadit z boje nebo při „zranění“ vyzvat k ošetření.

„Prostřednictvím tohoto zařízení získá Armáda České republiky odpovídající nové schopnosti provádění taktického výcviku jednotek začleněných do úkolových uskupení a manévrových jednotek armády,“ podotkl Fajnor. Cvičit tak podle něj bude možné různé druhy operací včetně boje v zastavěném prostoru.

Ministerstvo obrany rozhodlo, že simulátor koupí přímo od společnosti Saab. „Na základě specifikace zpracované Generálním štábem Armády České republiky bylo nakonec rozhodnuto o pořízení simulátoru od společnosti Saab, který plně odpovídá armádním požadavkům,“ uvedl Fajnor.

Deník Právo předminulý týden uvedl, že podobný systém by armádě mohl dodat státní podnik LOM Praha a jeho dceřiná firma VR Group, která se na výrobu bojového simulátoru připravovala ve spolupráci s německou firmou Rheinmetall. Mluvčí armády Vlastimila Cyprisová Právu řekla, že marketingový průzkum z roku 2017 ukázal, že bude snazší rozšířit schopnosti systému od Saabu. Ten vojáci používají pro obrněnce Pandur.

Ministerstvo výběr hájí i tím, že simulátor od firmy Saab umožní cvičit společně s dalšími jednotkami z NATO. Podle Fajnora je možné tento systém propojit u 12 evropských armád a u americké jednotky v Německu.

„Uzavření smlouvy se předpokládá nejpozději do 15. prosince 2018 s tím, že realizována bude v letech 2019 a 2020,“ dodal mluvčí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video