Plán Starostů: Český statistický úřad v Plzni, Drážní inspekce v Pardubicích | E15.cz

Plán Starostů: Český statistický úřad v Plzni, Drážní inspekce v Pardubicích

Český statistický úřad
Český statistický úřad
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Nguyen Thuong Ly

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Starostové navrhují přestěhovat přes dvacet státních úřadů z Prahy do jiných krajských měst. Premiér Andrej Babiš (ANO) decentralizaci státní správy vítá, jeho snahu vybudovat vládní čtvrť to prý neohrozí.

Zvýšit zaměstnanost v regionech a zároveň ušetřit na drahém provozu budov úřadů v hlavním městě. To jsou hlavní důvody návrhu Starostů a nezávislých na přesun sídel 23 úřadů z Prahy. Český statistický úřad by se tak například ocitl v Plzni, Generální finanční ředitelství v Jihlavě, Nejvyšší kontrolní úřad v Olomouci a Český telekomunikační úřad až ve Zlíně.

„Přemístěním úřadů do krajských měst udržíme v regionech ekonomicky aktivní obyvatele, zvýšíme rozmanitost trhu práce, snížíme vnitřní sociální, ekonomické i kulturní rozdíly až napětí v rámci České republiky,“ uvedl předseda poslaneckého klubu STAN Jan Farský s tím, že se stěhováním institucí vytvoří v regionech až pět tisíc pracovních míst.

„Opakovaný dobrý nápad, jen vždy naráží na realizaci,“ uvedl v reakci na návrh premiér Andrej Babiš (ANO). Farský podotýká, že se stěhováním uvolní stávající budovy a nebude tak nutné budovat novou vládní čtvrť za šest miliard korun, kterou má vláda ANO a ČSSD v programu.

Stěhování úřadů Autor: E15

Podle Babiše to ale spolu nesouvisí. „Není to v rozporu. Ve vládní čtvrti budou ministerstva. Jsou další úřady, které je možno přemístit mimo Prahu a se kterými se ve vládní čtvrti nepočítá,“ uvedl. Babišem navrhovaná čtvrť by mohla vyrůst v Letňanech nebo Holešovicích, budovy v centru se podle něj dají uvolnit pro kulturní účely, případně přestavět na byty.

Ačkoli zástupci ostatních stran decentralizaci státní správy obecně vítají, mají pochyby o uvedení návrhu Starostů do praxe. Není například zcela vyřešena otázka, co se stávajícími úředníky. „U návrhu mi chybí hlubší analýza a také úvaha o tom, jak naši celkově složitou státní správu zefektivnit. Škatulata s úřady to nevyřeší,“ říká Jan Chvojka (ČSSD).

„Rozhodující bude vyčíslení nákladů na přestěhování,“ uvedl Jiří Dolejš (KSČM). Celkové náklady na realizaci návrhu totiž nebyly představeny. „Reorganizace státní správy je namístě, ale jinak. Maximum pravomocí by měly mít přímo obce,“ míní předseda SPD Tomio Okamura.

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.