Policie obvinila kvůli pražskému dopravnímu podniku 14 lidí | e15.cz

Policie obvinila kvůli pražskému dopravnímu podniku 14 lidí

Dopravní podnik
Dopravní podnik
• 
ZDROJ: DPP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kvůli údajnému praní špinavých peněz v souvislosti se zakázkami pražského dopravního podniku (DPP) policie nově obvinila 14 lidí. Je mezi nimi lobbista Ivo Rittig, bývalý ředitel dopravního podniku Martin Dvořák nebo jeho matka Marie Nováková. Informuje o tom deník Dnes. Rittig byl již dříve obviněn kvůli údajně předraženým jízdenkám pro DPP.

Nové obvinění se týká zakázek na dodávky sms jízdenek a takzvané m-peněženky, prodeje kuponů a tisk papírových jízdenek. Podle policie tvořilo 14 stíhaných lidí organizovanou skupinu. Peníze od roku 2008 do loňska prý procházely několik firmami z daňových rájů, většinou se měly předávat prostřednictvím smlouvy o úvěrovém limitu.

Kriminalisté například tvrdí, že Dvořák ovlivnil výběr provozovatele okenék na výdej jízdních kuponů v metru ve prospěch společnosti Cross Point. DPP na této zakázce podle policie tratil asi 50 milionů korun. Dvořák obvinění popírá. „Já i celá moje rodina se velice těšíme, jak to vše bude policie prokazovat,“ řekl listu. Žádná zakázka podle něj nebyla ovlivněná nebo předražená. Právě Dvořák s Rittigem měli ale podle policie z koncových firem profitovat.

S Rittigovým jménem bývá v tisku spojováno několik kauz. Nejznámější je právě zakázka na tisk jízdenek pro pražský dopravní podnik. Podle tvrzení Nadačního fondu proti korupci byl Rittig přes síť firem pravděpodobně konečným příjemcem 17 haléřů za každý lístek. V souvislosti s tímto případem policie loni v únoru obvinila Rittiga a čtyři další osoby z praní špinavých peněz. Rittig se proti tvrzení fondu brání žalobou, kvůli tvrzení o tom, že u něj končily peníze z jízdenek, zažaloval i vydavatele deníku Blesk.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video