Průmyslu se loni dařilo. Výroba stoupla o pět procent | e15.cz

Průmyslu se loni dařilo. Výroba stoupla o pět procent

Nejtěžší průmyslová převodovka z plzeňské firmy Wikov Gear
Nejtěžší průmyslová převodovka z plzeňské firmy Wikov Gear
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, msc

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Průmyslová výroba v roce 2014 meziročně stoupla o 4,9 procenta. Pomohl tomu hlavně automobilový průmysl, kovovýroba a výroba elektrických zařízení. „Oproti průměrnému měsíci roku 2010 byla v roce 2014 průmyslová produkce o deset procent vyšší a v listopadu a prosinci dosáhla dokonce předkrizové úrovně,“ upřesnila Veronika Doležalová z oddělení statistiky průmyslu ČSÚ.

V samotném loňském prosinci průmysl, který se významně podílí na růstu české ekonomiky, vzrostl meziročně o 7,3 procenta. „Pozitivní je, že jeho výkonnost nestála na jediné noze, nýbrž vycházela z řady sektorů, po jejichž výrobcích je poptávka doma i v zahraničí,“ tvrdí hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

V roce 2013 průmyslová výroba klesla podle revidovaných výsledků o 0,1 procenta. Nové zakázky loni vzrostly proti roku 2013 o 12,1 procenta, přičemž průmyslovým podnikům více pomohla poptávka z ciziny. Nové zakázky ze zahraničí se zvýšily o 12,9 procenta, zatímco tuzemské vzrostly o 10,5 procenta. V meziročním srovnání loni stouply i v tržby z průmyslové činnosti, v běžných cenách byly vyšší o 8,4 procenta.

K růstu prosincové průmyslové produkce přispěla opět výroba aut, která tradičně táhne celý průmysl. Vedle toho pomohla k růstu průmyslu i výroba elektrických zařízení a strojů. Naproti tomu v odvětvích výroby a rozvod elektřiny, plynu a tepla, těžby a dřevozpracujícím průmyslu produkce klesla.

„Automobilky táhnou výrobu k novým rekordům a zrychlují ekonomický růst ČR. Díky svým pozitivním výsledkům se průmyslové podniky nejvíce podílejí na tvorbě nových pracovních míst a snižování nezaměstnanosti,“ uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Za celý rok průmysl přidal necelých pět procent a posunul výrobu na nové historické rekordy.

Pracovní den navíc

V porovnání s prosincem 2013 měl ale loňský poslední měsíc o jeden pracovní den více. Po očištění o vliv pracovních dní tak celková průmyslová výroba meziročně stoupla o 4,7 procenta. Proti listopadu se produkce zvýšila o 0,6 procenta, údaj je však očištěný o sezonní vlivy.

„Nadějné jsou vyhlídky průmyslu i pro první polovinu letošního roku, neboť jak nálada firem, tak jejich zakázky dosahují velmi slušné úrovně. A opět jde především o nové automobily následované elektrotechnikou a montáží počítačů,“ dodal Dufek.

„Objem průmyslové produkce loni konečně překonal doposud rekordní rok 2007 a to navzdory poklesu produkce v těžbě a v energetice. Příznivé jsou vyhlídky i pro letošní rok a většina podpůrných ukazatelů jako předstihové průmyslové indikátory, hodnota nových zakázek či data z Německa ukazují, že průmyslová konjunktura bude pokračovat,“ predikuje analytik Miroslav Novák z Akceta.

Autor: ČTK, msc

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video