Schválení kariérního řádu učitelů se odkládá. Kdy se k němu zákonodárci vrátí, není jasné

škola

škola Zdroj: profimedia.cz

Ministr Dobeš podle studentů vysokým školám nepomáhá
Zápisné pravděpodobně nebude na vysokých školách zavedeno, podle rektorů nejde o systémovou změnu
Podnikavá škola se inspirovala mj. ve Skotsku, kam podnikli její zakladatelé studijní cestu
4
Fotogalerie

Poslanci se nedostali k hlasování o zavedení kariérního řádu učitelů. Nový ministr školství Stanislav Štech (za ČSSD) hájil v dolní komoře její sněmovní znění. Senátní verze nemá podle něho mimo jiné rozpočtové krytí.

Kdy se ke sporné novele o pedagogických pracovnících sněmovna vrátí, není jasné. Do diskuse se hlásí desítka poslanců.

Senátoři v novele navrhli vyšší příplatky třídním a některým dalším učitelům a zrušení některých specializovaných činností. Štech uvedl, že zvýšení příplatku za třídnictví by přišlo na 1,8 miliardy navíc a vyšší příplatky za specializační činnosti skoro na 300 milionů korun. Činnosti, které chce Senátu vyškrtnout, jsou podle ministra potřebné, některé existují už nyní. "Pro rušení činností nezazněl v Senátu žádný argument," řekl.

Diskuse o normě se zatím nekonala, dnešní jednací den skončil po vystoupení zpravodajky Vlasty Bohdalové (ČSSD). Po ní, až se předloha opět dostane na program, ještě bude senátor Jiří Růžička (za TOP 09 a STAN) obhajovat úpravy horní komory.

Předloha budí kontroverze, odpoledne dorazila do dolní komory protestní petice zhruba s 21 tisíci podpisy. ČSSD si navíc není jistá koaliční shodou nad předlohou, mohlo by se stát, že pro její potvrzení nebude dost hlasů.

Kariérní řád měl být původně druhým bodem dnešního jednacího dne. Ve schváleném programu ale byl na žádost vedení dolní komory přesunut na místo čtvrté. Vzhledem k poměrně podrobnému projednávání cizinecké novely a hlavně změn stavebního zákona zbyly dnes na projednávání kariérního řádu jen asi dvě desítky minut.

Předloha nemá podporu největších opozičních stran KSČM, TOP 09 ani ODS. Výhrady k ní ale mají i poslanci vládního hnutí ANO, klub nebude mít závazné hlasování. Štech už odpoledne připustil, že norma přišla proti poslednímu projednávání ve Sněmovně o některé hlasy.

Lidé podepsaní pod peticí chtějí, aby dolní komora nepřijala svou ani senátní verzi předlohy. Zástupce organizátorů podpisové akce Radek Sárközi podotkl, že sběr podpisů trval jen týden, pocházejí zhruba z 1100 škol.

Problémem školství není podle autorů petice absence kariérního řádu, ale dlouhodobý nedostatek peněz. Učitelé by podle nich uvítali snížení byrokracie a zejména zvýšení platových tarifů o čtvrtinu a také růst příplatků a osobního ohodnocení.

Učitelský kariérní řád počítá se zařazením pedagogů do tří stupňů od začínajících přes samostatné po vynikající. Podle tohoto zařazení budou také odměňováni. Atestace pro třetí stupeň mají být spuštěny v roce 2021.

Ministerstvo školství si od kariérního řádu slibuje zatraktivnění učitelské profese pro absolventy pedagogických fakult, kteří kvůli nízkým platům ve školství mnohdy odcházejí pracovat do jiných oborů.