Šéf lidovců Bělobrádek zavítá na sudetoněmecký sjezd | E15.cz

Šéf lidovců Bělobrádek zavítá na sudetoněmecký sjezd

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Český vicepremiér pro vědu a výzkum Pavel Bělobrádek se začátkem června zúčastní 68. sudetoněmeckého sjezdu v Augšpurku.

Půjde o zatím nejvýše postaveného českého politika, který tak učiní. Sudetoněmecké krajanské sdružení (SL) zastupuje zájmy Němců, kteří museli po druhé světové válce opustit Československo. Loni se jeho sjezdu jako první člen české vlády oficiálně zúčastnil Bělobrádkův stranický a vládní  kolega, ministr kultury Daniel Herman.

Hlavním cílem Bělobrádkovy účasti na sudetoněmeckém sjezdu je přispět k dalšímu pokroku ve smiřování mezi Čechy a sudetskými Němci. Na

S podobným poselstvím jel na sudetoněmecký sjezd loni i Herman. "Přijímám slova lítosti nad činy některých z vašich předků v minulosti. A vyslovuji hluboké politování z naší strany nad tím, co učinili před sedmi desetiletími někteří z našich předků a co narušilo naše staleté soužití," řekl tehdy ve svém projevu český ministr kultury.

Z Československa bylo po skončení druhé světové války a více než šestileté nacistické okupaci vyhnáno a vysídleno kolem tří milionů Němců.

Ostře proti Bělobrádkově cestě jsou komunisté. Jejich předseda Vojtěch Filip ji označil za za provokaci a ponížení českých obětí druhé světové války. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) uvedl, že Bělobrádek na sjezd nejede jako zástupce české vlády. Podle místopředsedy TOP 09 Marka Ženíška má taková cesta smysl, protože budoucnost tkví v komunikaci a dialogu. Šéf hnutí STAN Pavel Gazdík vnímá záležitost jako gesto, že minulost je po 70 letech uzavřena a už nebude zatěžovat a omezovat vztahy obou zemí.

Bělobrádek na 68. sjezdu, který se uskuteční 3. a 4. června, podobně jako Herman přednese projev. Nebude to poprvé, co v takovém prostředí sudetské Němce osloví. Už před dvěma lety poslal video se svou zdravicí, kterou tehdy sjezd přivítal potleskem.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video