Speciální vozy značky Tatra se čím dál více prosazují i v západní Evropě | e15.cz

Speciální vozy značky Tatra se čím dál více prosazují i v západní Evropě

ZDROJ: Tatra Trucks
Prezentace klienta •
Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Objem výroby kopřivnické Tatra Trucks i její zisk rok od roku roste. Vedle tradičních trhů se vozy Tatra v rostoucí míře dostávají i do západní Evropy a prosazují se v konkurenci tamních silných značek.

Za rok 2016 společnost Tatra Trucks vyrobila 1326 vozidel, meziročně tak její výroba vzrostla o více než 50 procent, přičemž letos by měl z výrobní linky sjet ještě větší počet vozů. Kromě standardních modelů jednotlivých obchodních řad vyrábí společnost Tatra Trucks na základě požadavků zákazníků specializovaná vozidla či podvozky, které bezezbytku naplňují jejich očekávání a parametry. Není bez zajímavosti, že osmdesát procent produkce je určeno k exportu. A podíl exportu do západní Evropy se z tohoto množství, přes silné konkurenční prostředí v tamním teritoriu, stále zvyšuje. Hlavním produktem určeným pro západoevropské zákazníky jsou především vozy řady Tatra Phoenix Euro 6. Jde o vysoce efektivní těžké nákladní automobily s příznivou výší provozních nákladů. Vozy jsou vhodné především pro majitele, provozovatele a řidiče, kteří svá vozidla využívají pro tzv. smíšený či terénní provoz.

Tatra Trucks na bázi řady Tatra Phoenix Euro 6 nabízí i speciální vozidla pro specifická použití, která často jako jediná dokážou splnit požadavky zákazníků, nebo je jejich použití ekonomičtější a efektivnější než u výrobků konkurence. Proto se tatrovky za pomocí místních dealerů v západní Evropě stále více prosazují u zákazníků, kteří požadují vozy vysoké evropské úrovně, ale nabízející sofistikovaná a speciální řešení či schopnosti. To, že modelová řada Tatra Phoenix Euro 6 nabízí špičkové stroje splňující náročné standardy, dokazuje i více než 1500 prodaných vozidel této řady v nejrůznějších provedeních.

TATRA PHOENIX Euro 6 se systémem řízení kol všech nápravAutor: Tatra Trucks

Německý trh je doménou místních značek s dlouhou tradicí, na který automobilka Tatra měla dlouhá desetiletí jen omezený přístup. Přesto například od minulého roku spolková služba THW – Technisches Hilfswerk spadající pod ministerstvo vnitra využívá těžká technická a vyprošťovací vozidla Tatra Phoenix Euro 6 na podvozku 8x8. Také v mnoha hasičských jednotkách v různých částech Německa mají ve svých flotilách nejnovější hasičské speciály značky Tatra.

I na tak náročném trhu, jako je Švýcarsko, tatrovky nacházejí své uplatnění. S pomocí společnosti Wirag AG Nutzfahrzeuge Tatra Trucks dodala místnímu zákazníkovi speciální vozy Tatra Phoenix na podvozku 6x6 se zkráceným rozvorem a řiditelnou zadní nápravou a rovněž vozy v provedení 8x8 opět s řiditelnou zadní nápravou. Opravdovým unikátem je čtyřnápravová Tatra Phoenix Euro 6 s kombinovaným mechanickým (TatraTON) a hydraulicko-elektronickým (Mobile Electronic) systémem řízení kol všech náprav pro švýcarskou společnost HODEL. Tento speciální systém řízení umožňuje různou závislost natočení kol předních i zadních náprav vůči sobě, nebo dokonce jejich zcela nezávislé řízení, a to přímo z kabiny řidiče.

Také v další alpské zemi, Rakousku, si tatrovky nacházejí díky svým schopnostem a unikátnosti zákazníky. Ve spolupráci s dealerskou firmou Tschann byla rakouským zákazníkům dodána vozidla Tatra Phoenix Euro 6 v třínápravové verzi s řiditelnou zadní nápravou a hydraulickým jeřábem umístěným mezi kabinou a ložnou plochou. Tatrovky se dostaly i do služeb rakouských horských středisek, kde slouží jako servisní vozy při údržbě a rekonstrukcích sjezdovek a jejich technického vybavení včetně vleků.

TATRA PHOENIX Euro 6 se systémem řízení kol všech nápravAutor: Tatra Trucks

Moderní vozy Tatra se v západní Evropě uplatňují i v zemědělství. Speciální verze modelu Tatra Phoenix homologovaná jako zemědělský traktor (populárně nazývána také jako Tatraktor) v provedení 8x8 byla dodána nizozemským farmářům prostřednictvím dealerské společnosti France Berkerse. I Skandinávie je destinací, kam směřují dodávky nových tatrovek. Těžké čtyřnápravové automobily řady Phoenix určené pro stavbaře kopřivnická Tatra Trucks dodala norskému dealerovi Tatra Norge AS a švédskému Cordestam Maskin AB. Jde speciální vozidla o celkové hmotnosti 50 tun, která jsou podle požadavků zákazníků nadstandardně vybavena. Mají například prodlouženou tzv. spací kabinu, která u nákladních automobilů určených pro stavební práce není běžná, řidiči mají navíc k dispozici vybavení, které zvyšuje komfort a pohodlí při práci. Kopřivnická automobilka tak dokazuje, že je schopna připravit vozy i podle ne zrovna běžných požadavků.

Prodej automobilů do západní Evropy je pro kopřivnickou Tatra Trucks důležitou referencí i důkazem jejich kvalit. Tatra Trucks je výrobcem zaměřujícím se i na speciální vozidla a technologie, která mají vysokou přidanou hodnotu a díky výrobní i technologické a konstrukční flexibilitě tak může nabídnout zákazníkům řešení, která u konkurence nenajdou. A toho si stále více všímají i zákazníci v zemích na západ od našich hranic.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video