Squatteři Kliniku opustit nechtějí. Kanceláře by prý porušovaly územní plán | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Squatteři Kliniku opustit nechtějí. Kanceláře by prý porušovaly územní plán

Eliška Záleská

Aktivisté obývající autonomní centrum Klinika nehodlají žižkovskou budovu patřící Správě železniční a dopravní cesty. Neakceptují tak pravomocný verdikt pražského městského soudu, podle kterého měli dnes objekt vyklidit.

Soud rozhodl, že aktivisté mají budovu opustit k 18. říjnu 2017. Ti v tento den uspořádali tiskovou konferenci, na které oznámili, že v Klinice zůstávají. „Vybudovali jsme prostor, kam může přijít každý a dostane se mu porozumění a pomoc. Máme právo zůstat. Nechceme, aby se z Kliniky stal další z mnoha developerských projektů,“ dodává zástupkyně Kliniky Tereza Virtová.

Klinika spolupracuje s několika neziskovými organizacemi. Mezi nimi například i s feministickou skupinou Jako doma. „Naše ženy se zde mohou ubytovávat a je jim poskytnuto útočiště, které jim v tomhle světě tolik chybí. Podporujeme Kliniku a chceme, aby zůstala. Snad v tomhle boji zvítězí,“ řekla zástupkyně organizace Jako doma Lenka Vrbová.

Soud vynesl rozsudek nad Klinikou. Aktivisté musí objekt vyklidit a uvolnit budovu novému majiteli

Podle Terezy Virtové nabídlo SŽDC Klinice schůzku na středu v devět hodin. Kvůli časové kolizi s tiskovou konferencí k ní ale nedošlo. Další termín prý zatím stanoven není. "Očekávali jsme, že paní Mgr. Ing. Tereza Virtová bude nejdříve informovat o svých plánech SŽDC, vlastníka objektu. S politováním jsme však zjistili, že své rozhodnutí sdělila pouze médiím, a to i přes to, že jsme reagovali na její žádost o schůzku. Navržený termín dnešní schůzky na 9:00 neakceptovala," uvedla Šubová.

SŽDC má v plánu budovu zrekonstruovat a vybudovat zde kanceláře. Podle zástupkyně kolektivu Kliniky Terezy Virtové tak porušují územní plán, který kanceláře nepovoluje.
Klinika funguje v Jeseniově ulici skoro tři roky. Vznikla nelegálním obsazením nevyužité budovy.

Po řadě sporů s vedením městské části se kolektiv v březnu 2015 dohodl s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových na roční smlouvě o výpůjčce. Squatteři po jejím vypršení Kliniku i přes četná upozornění nevyklidili a nelegálně prostor obývají i nadále. Na podzim 2016 převzala objekt SŽDC, která spor se zástupci Kliniky začala řešit soudně.

Autor: Eliška Záleská
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!