Stropnický chce v Praze obnovit původní koalici, prý je to logické řešení | E15.cz

Stropnický chce v Praze obnovit původní koalici, prý je to logické řešení

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO)
Ministr obrany Martin Stropnický (ANO)
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nově zvolený předseda pražského ANO Martin Stropnický se bude snažit o obnovu koalice s ČSSD a Trojkoalicí (Strana zelených, KDU-ČSL a STAN) na magistrátu. Jednání se Stranou zelených (SZ), kde má syna, se účastnit nebude. Vyjednávání podle něj musí začít co nejdříve, označil je za "urgentní".

Ministr obrany Stropnický bude spolu s primátorkou Adrianou Krnáčovou a předsedou klubu zastupitelů ANO Michalem Haškem tvořit tým, který bude s případnými koaličními partnery vyjednávat. Ostatní politické strany zastoupené na magistrátu se obávají, jak bude obě funkce zvládat.

„Nové krajské vedení se okamžitě po skončení krajského sněmu sejde, abychom si rozdělili práci a zorganizovali naše kroky pro příští hodiny a příští dny, protože práce už je urgentní,“ řekl novinářům po svém zvolení Stropnický.

Podle něj je první volbou obnovení koalice s ČSSD a Trojkoalicí, která se po dlouhodobých neshodách v úterý rozpadla. „Je pro nás logické a snad průchodné řešení se pokusit obnovit původní koalici,“ uvedl. Jednání se Stranou zelených, za kterou byl do pražského zastupitelstva zvolen jeho syn Matěj, se Stropnický podle svých slov účastnit nebude.

Hnutí ANO nejprve avizovalo, že nebude o případné nové koalici jednat s TOP 09 a uzavřelo dohodu o společném vyjednávání s ČSSD. Podobně se na jednotném postupu dohodly i ODS a TOP 09. Babišovo hnutí ale svůj postoj ve středu přehodnotilo, čímž ale podle TOP 09 svou šanci propáslo.

Předseda klubu zastupitelů TOP 09 řekl ve čtvrtek ČTK řekl, že potenciálními partnery pro novou pražskou vládu je Trojkoalice a ČSSD nebo Trojkoalice, Piráti a klub Nezávislých. ČSSD ale reagovala, že takové složení je pro ni v danou chvíli nepředstavitelné.

Zvolení Stropnického komentovali i zástupci politických stran zastoupených na pražském magistrátu. Podle Pirátů je lepší variantou než jeho předchůdkyně Radmila Kleslová. „Prvním úkolem nového předsedy by měla být náprava problémů, které v Praze Kleslová způsobila, zejména netransparentní obsazování dozorčích rad,“ řekl dnes ČTK předseda zastupitelského klubu Pirátů Jakub Michálek. Podle něj bude strana s obměněným vedením ANO vyjednávat mnohem raději než s předchozím.

Technický pokus Babiše

Strany Trojkoalice už tak optimistické nejsou. Podle předsedy pražské Strany zelených Ondřeje Mirovského je zvolení Stropnického jen technickým pokusem Andreje Babiše zachránit kredit ANO v Praze. „Vzhledem k tomu, že Martin Stropnický není součástí zastupitelstva a současně má vysokou exekutivní funkci ve vládě, tak se obávám krom jisté diplomatické schopnosti, že ke zlepšení poměrů v pražské politice nepřispěje,“ řekl ČTK Mirovský.

Podle místopředsedy Starostů a nezávislých (STAN) Petra Gazdíka samotné zvolení Stropnického nic neznamená. „Záleží na tom, zda se mu podaří překonat rozkol mezi dvěma skupinami pražského ANO,“ řekl ČTK Gazdík. Vyjádřil také obavu, jak ministr obě funkce zvládne.

Hrozivý signál pro Sobotku

TOP 09 a ODS hodnotí působení Stropnického vzhledem k současné situaci, kdy v Paříži při teroristických útocích zemřelo přes sto lidí a další stovky byly zraněny. „V této mezinárodně vypjaté situaci je zvolení ministra obrany předsedou pražské buňky ANO hrozivějším signálem pro premiéra Sobotku než pro pražskou organizaci TOP 09,“ uvedl předseda pražské TOP 09 Jiří Koubek.

Znepokojení nad tím, že ministr obrany trávil dnešní dopoledne na sněmu ANO, vyjádřila na facebooku i starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS). „Je mi úplně jedno kolik bude mít ministr obrany funkcí, je to jeho věc a jeho boj, ale zrovna dneska má sedět na zadku Na Valech se zástupci generálního štábu a vojenskými zpravodajci. Pražským předsedou ANO by se jistě stal i při své nepřítomnosti, možná by dostal i víc hlasů,“ napsala Černochová.

Koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice, která se několik týdnů zmítala v problémech, se po roce definitivně rozpadla v úterý. V zastupitelstvu má hnutí ANO od podzimních voleb 17 mandátů, 12 klub TOP 09 a nezávislých. Po osmi je zastupitelů Trojkoalice, ODS a ČSSD. V zastupitelstvu jsou dále čtyři Piráti, čtyři komunisté a čtyři nezávislí. Koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice dosud měla na pražské radnici většinu jediného hlasu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video