ODS se vrací do pražské koalice, bude bez ANO | E15.cz

ODS se vrací do pražské koalice, bude bez ANO

Alexandra Udženija
Alexandra Udženija
• 
ZDROJ: ODS

Michal Půr

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jednání o nové pražské koalice se blíží ke konci rychleji, než se původně zdálo. Průlom nastal ve chvíli, kdy se podle informací týdeníku Euro dohodli zástupci TOP 09, ODS a Trojkoalice. K nim se přidají buď sociální demokraté, nebo Piráti spolu s lidmi kolem bývalého primátora Tomáše Hudečka. Novým primátorem bude nejspíš Jiří Nouza z TOP 09, jak týdeník Euro informoval ve středu.

Nejpravděpodobnější je, že pravicové strany v koalici doplní sociální demokraté. V zákulisí ovšem zaznívají rozporuplné hlasy, zda se tak již stalo, nebo se tak teprve stane. Podle důvěryhodných zdrojů je ovšem současný náměstek primátorky Petr Dolínek z ČSSD nakloněn spíše tomu, že sociální demokraté se ke koalici TOP 09 a ODS připojí. Sám Dolínek takové tvrzení ovšem odmítá. „My nemusíme vůbec být v radě,“ řekl týdeníku Euro s tím, že on sám příznivcem takové koalice není.

Podobná situace panuje i v ODS. Radost ze vstupu občanských demokratů do „pražské vlády“ nemá celostátní vedení strany a také někteří zastupitelé. Názorově rozštěpená je i trojkoalice, kde zaznívají nejen odlišná stanoviska ze všech zúčastněných stran, ale i v rámci jednotlivých partají. Ve straně Zelených je zastáncem spolupráce lídr kandidátky a starosta Prahy 4 Petr Štěpánek, ale radikální křídlo Matěje Stropnického nijak nadšené není.

Na první pohled je ze hry venku ANO, které je rozštěpené na příznivce primátorky Adriany Krnáčové a starostky Prahy 10 Radmily Kleslové. Jejich vyjednávací roli oslabuje skutečnost, že o osudu pražského ANO má v sobotu rozhodnout ministr financí a stranický předseda Andrej Babiš. Ve hře je i rozpuštění pražské buňky. Pokud by ovšem strana odešla do opozice, mohlo by to pro ní být výhodné.

O dění na pražském magistrátu čtěte:

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video