Trump navrhl na post českého velvyslance podnikatele Stephena Kinga | E15.cz

Trump navrhl na post českého velvyslance podnikatele Stephena Kinga

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Jako nového amerického velvyslance v Česku navrhl Bílý dům podnikatele z Wisconsinu Stephena Kinga. Spolu s dalšími jmény nominovaných na velvyslanecké posty v jiných zemích to v pondělí oznámil Bílý dům. Nominace ještě musí potvrdit americký Senát.

O jménu nového velvyslance v České republice se začalo spekulovat v médiích loni v listopadu poté, co byl americkým prezidentem zvolen Donald Trump. Výměny politicky jmenovaných velvyslanců jsou po změně administrativy v USA podle politologů obvyklé.

Předchozím velvyslancem v Česku byl od září 2014 Andrew Schapiro, jehož jmenoval bývalý americký prezident Barack Obama. Schapiro už dnes nominaci Kinga komentoval na twitteru: "Gratulace a vše nejlepší Stephenovi Kingovi, nominovanému na velvyslance USA v České republice. Není lepší zaměstnání než reprezentovat USA v Praze."

"Mohu poznamenat, že americký prezident Donald Trump dává nominací člověka blízkého Bílému domu a špičkám Republikánské strany jasně najevo, že Česká republika je důležitým spojencem USA. Ukazuje se, že Donald Trump bude v rámci EU klást důraz na střední Evropu," sdělil mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček.

O místo velvyslankyně v Praze loni krátce po vítězství Trumpa ve volbách projevila zájem jeho první manželka Ivana Trumpová, rodačka ze Zlína. To velmi přivítal český prezident Miloš Zeman, který tehdy uvedl, že lepší velvyslankyni by Spojené státy do Česka poslat nemohly. Trumpova první manželka ale nakonec podle Zemana tuto funkci odmítla s tím, že by to bylo příliš pracovně náročné.

Zajímavostí je pak informace listu GazetteXtra, že během loňských republikánských primárek získal Kingův hlas Trumpův rival Ted Cruz. Republikáni podobně jako demokraté vybírali prezidentského kandidáta ve vnitrostranických volbách. V případě Wisconsinu se zájemci o republikánskou kandidaturu ucházeli o 42 delegátů. Cruz jich tehdy získal 36 a Trump šest. Hlasy delegátů v případě Wisconsinu jsou všechny vázané, což znamená, že musí na celostátním volebním sjezdu, který kandidáta formálně vybírá, volit podle výsledku primárek.

Letos v květnu se v některých českých médiích objevila mylná informace, že novým americkým velvyslancem v České republice se má stát kongresman z Iowy Steve King. Ten ale záhy popřel, že by s americkým ministerstvem zahraničí jednal o diplomatickém postu v Praze.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video