Trump po ostré kritice stahuje plán na vznik společného kybernetického útvaru s Moskvou | E15.cz

Trump po ostré kritice stahuje plán na vznik společného kybernetického útvaru s Moskvou

Michal Tomeš

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Americký prezident Donald Trump ustoupil z plánu na vytvoření společné jednotky s Ruskem, která by se zabývala kybernetickou bezpečností a bojem proti hackerům. Za návrh sklidil značnou kritiku především od svých spolustraníků, také proto, že Spojené státy údajně v minulosti čelily útokům ze strany největší země světa.

„Není to nejhloupější nápad, jaký jsem kdy slyšel, ale je pěkně blízko,“ reagoval na Trumpův návrh pro NBC například republikánský senátor Lindsey Graham. A podobná slova volili také ostatní politici, kteří nechápali, proč by měly USA spolupracovat s Ruskem poté, co jsou americké tajné služby přesvědčeny o zásahu Moskvy do průběhu voleb.

Donald Trump bere na Twitteru zpět svá slova o vytvoření společného útvariu:

Trump svůj nápad zveřejnil o víkendu na Twitteru během summitu G20, kde také sdělil, že vznik „protihackerské“ jednotky konzultoval přímo s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Po vlně kritiky, ke které se přidal například také americký ministr zahraničí Rex Tillerson, však své myšlenky na sociální síti upřesnil. „Fakt, že jsem s prezidentem Putinem tuto záležitost konzultoval, neznamená, že k ní někdy dojde. Nemůže ani dojít,“ dodal Trump.

I přesto znovu zazněly hlasy, které Trumpa obvinily z vazeb na Kreml. Amerického prezidenta tak za to například okamžitě kritizoval předseda senátního výboru pro ozbrojené složky John McCain, podle kterého je Trumpovo směřování na východ zřejmé.

Člen dolní komory za Demokratickou stranu Adam Schiff se ke kritice rovněž přidal, podle něj nemůže být Rusko v podobné záležitosti důvěryhodným partnerem. „To už bychom mohli rovnou poslat sčítací lístky a urny přímo do Moskvy,“ řekl Schiff v narážce na ovlivňování amerických prezidentských voleb, které však Trump dlouhodobě odmítá, stejně tak jako ruský prezident Putin.

Případná dohoda mezi zeměmi by však čelila také legislativním překážkám. Podle zákona z letošního roku nesmí americké tajné služby s Ruskem společně financovat projekty zasahující do bezpečnosti státu.

Kromě kyberbezpečnosti řešil Trump na summitu s Putinem také situaci v Sýrii. Společně s Jordánskem se země dohodly na vzájemném klidu zbraní.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video