V uhelném dole na Karvinsku vybuchl metan. Neštěstí nepřežilo minimálně pět osob | E15.cz

V uhelném dole na Karvinsku vybuchl metan. Neštěstí nepřežilo minimálně pět osob

Důl ČSM
Důl ČSM
• 
ZDROJ: wikipedia

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

V dole ČSM na Karvinsku explodoval metan, neštěstí má už pět obětí, osm lidí se stále pohřešuje, řekl mluvčí těžební společnosti OKD Ivo Čelechovský. Zraněných je asi deset, jsou v nemocniční péči, někteří na popáleninové klinice Fakultní nemocnice Ostrava. V podzemí dál pracují báňští záchranáři. Po sedmnácté hodině v severní lokalitě dolu explodoval metan. Mezi mrtvými a zraněnými jsou převážně polští horníci.

Důlní neštěstí se stalo v severní lokalitě dolu 880 metrů pod zemí. Výbuch metanu způsobil devastaci některých důlních pracovišť, řekl mluvčí. Báňští záchranáři prohledávají prostory, které výbuch zdevastoval. "Práce v podzemí byly okamžitě zastaveny. Nastala okamžitá evakuace všech pracovních čet," řekl Čelechovský.

Důl ČSM je součástí OKD. Majitelem této těžební společnosti je prostřednictvím státního podniku Prisko stát. OKD letos vytěží okolo pěti milionů tun uhlí. V současnosti těží ve dvou dolech. Důlní závod 1 vznikl k 1. lednu 2015 sloučením původních závodů Důl Darkov a Důl Karviná. Důlní závod 2 vznikl k 1. lednu 2015 přejmenováním původního Závodu Důl ČSM a nachází se ve východní části karvinské dílčí pánve.

Územně je členěn do dvou oblastí: Sever a Jih. Dobývací prostor je v katastrech obcí Stonava, Karviná, Albrechtice u Českého Těšína a Chotěbuz.

Největší důlní neštěstí v Česku od roku 1990

30 mrtvých:

18. října 1990 - Výbuch s následným požárem v Dole 1. máj (Barbora) v Karviné. Exploze vznikla v jedné ze slojí, která byla zhruba 625 až 700 metrů pod povrchem. Na místě zemřelo 29 lidí, třicátá oběť podlehla později zraněním v nemocnici. Příčinou neštěstí byl výbuch metanu.

Sedm mrtvých:

11. března 2004 - Důlní otřes v dole Lazy na Karvinsku. Přibližně 700 metrů pod zemským povrchem zemřelo pět Poláků a dva Češi.

Čtyři mrtví:

29. listopadu 2001 - Exploze metanu v Dole Schöller v Libušíně u Kladna. Výbuch zřejmě zavinilo špatné odvětrávání nahromaděných plynů a v místě neštěstí se našly i nedopalky cigaret.

Tři mrtví:

29. listopadu 1998 - Nehoda v závodě Jan-Karel dolu ČSA v Ostravě. Horníci zahynuli zřejmě v důsledku přehřátí organismu při prohlídce uzavřených překopů. Podle báňského úřadu bylo příčinou tragédie hrubé porušení řady bezpečnostních předpisů.

14. listopadu 2014 - Důlní otřes v lokalitě ČSA Dolu Karviná. Otřes měl sílu 3,5 stupně Richterovy škály. Kromě tří obětí si událost vyžádala ještě devět zraněných.

6. srpna 2015 - Výbuch metanu v dole Darkov na Karvinsku. Při ražbě chodby zahynuli tři lidé a další dva horníci utrpěli zranění.

Dva mrtví:

8. ledna 1992 - Otřes na jednom z pracovišť Dolu Doubrava na Karvinsku.

5. dubna 1997 - Při zásahu v dole Tuchlovice na Kladensku zahynuli po vdechnutí toxického plynu dva členové báňské záchranné služby. Dalších sedm lidí se přiotrávilo.

30. března 2003 - Otřes v Dole ČSA na Karvinsku. Otřes v hloubce 800 metrů postihl lokalitu Doubrava. Kromě dvou mrtvých byl jeden člověk těžce zraněn.

7. října 2003 - Při otřesu v podzemí Dolu Darkov na Karvinsku zemřeli dva polští horníci.

12. srpna 2004 - Dva horníci se udusili v podzemí Dolu Doubrava na Karvinsku. Společně vešli do míst, kde kvůli výpadku elektrického proudu přestaly fungovat ventilátory.

7. června 2005 - Zával v hloubce 770 metrů v Dole Darkov na Karvinsku. Oba horníci likvidovali před závalem pracoviště a odstraňovali z něj výztuže.

10. července 2008 - Při přípravě na odstranění porubu v podzemí Dolu Darkov na Karvinsku zahynuli dva důlní záchranáři.

23. listopadu 2008 - Důlní otřes v závodě ČSA Dolu Karviná. Zemřeli dva muži polské národnosti, další tři lidé utrpěli lehká zranění.

22. dubna 2013 - Báňští záchranáři se zřejmě otrávili při odebírání vzorků ovzduší z uzavřených prostor Dolu ČSM na Ostravsku.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video