Zeman: Je mi líto, když neumětelové vedou ČSSD do nižších pater | E15.cz

Zeman: Je mi líto, když neumětelové vedou ČSSD do nižších pater

Prezident Miloš Zeman
Prezident Miloš Zeman
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Prezidentu Miloši Zemanovi je líto, když neumětelové přivádějí sociální demokracii do nižších pater politického vlivu. Řekl to v rozhovoru pro časopis Týden. Zeman během rozhovoru, který poskytl při své návštěvě Jihomoravského kraje, několikrát zkritizoval premiéra a předsedu strany Bohuslava Sobotku, naopak ocenil hejtmana a bývalého prvního místopředsedu sociální demokracie Michala Haška.

Zeman na otázku, zda si myslí, že by Hašek mohl opět začít promlouvat do dění v ČSSD, řekl, že politiku dělají spíše osobnosti než bezvýrazní úředníci. Váží si prý proto hejtmanů, kteří řídí své kraje. „A myslím si, že ČSSD má svoji skutečnou základnu právě v hejtmanech,“ poznamenal s tím, že Hašek je nejpopulárnější hetman. Mrhat takovým kapitálem je podle Zemana projevem politického neumětelství.

Zeman v rozhovoru, při kterém podle autora popíjel slivovici, zkritizoval Sobotku i v dalších případech. Zopakoval, že vedení ČSSD si před sněmovními volbami vytklo cíl 35 procent hlasů a jakýkoli výsledek pod 30 procent označovalo za totální neúspěch.

„Totální neúspěch se dostavil. No, a pak se mluvilo o lánském puči, třebaže pana premiéra Sobotku k rezignaci vyzvalo 20 členů předsednictva a 13 bylo proti. Takže žádný lánský puč se nekonal, byla to přirozená reakce vedení strany na volební neúspěch,“ řekl Zeman.

Sobotkův nynější cíl získat v krajských volbách křesla sedmi hejtmanů ze 13, je podle prezidenta poměrně skromný a opatrnější než předchozích 35 procent hlasů. Vytknutí malých cílů je slovy básníka znakem malosti, řekl Zeman.

Prezident okomentoval i svůj výrok z tohoto týdne, kdy na otázku, jak se zbavit Sobotky řekl, že demokratickou cestou odstranění politika jsou volby a nedemokratickou kalašnikov. Podle premiéra tím vyděsil jeho přátele, rodinu a děti. „Já bych na to odcitoval server, který se jmenuje Viditelný-Macek. Tam stálo, že jenom naprostý ňouma může mít strach z bonmotu,“ řekl Zeman.

Kritika poradce

Prezident se také zastal ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD), který podle něj není špatným ministrem. Řekl ale, že pokud by se ho Sobotka rozhodl odvolat, respektoval by to. Stejně jako v případě ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO), kdy je ale nutný souhlas šéfa ANO Andreje Babiše.

V rozhovoru Zeman zkritizoval Sobotkova šéfporadce Otu Novotného, kterého prý v roce 1994 vyhodil pro neschopnost a který je prý tragikomickou figurkou. „Myslím si, že každý má právo vybrat si své poradce, ale že to vypovídá také o těch, kdo si je vybírají,“ řekl Zeman.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video