Zeman nemá nad ústavou spekulovat, ale jednat podle ní, vzkázal na Hrad Sobotka | E15.cz

Zeman nemá nad ústavou spekulovat, ale jednat podle ní, vzkázal na Hrad Sobotka

ČTK

Prezident Miloš Zeman není ústavní soudce, aby ústavu vykládal, řekl novinářům premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Zeman by neměl nad ústavou spekulovat, ale jednat podle ní, dodal předseda vlády před odpoledním jednáním užšího vedení sociální demokracie. 

Sobotka doufá, že Zeman vyhoví jeho návrhu a ministra financí Andreje Babiše (ANO) odvolá v době, "která nebude příliš dlouhá".

"Ústava hovoří jasně, prezident odvolá člena vlády, jestliže to navrhne předseda vlády, nad rámec toho není co dodat," uvedl Sobotka. Nevidí důvod posílat kvůli Babišovu odvolání na Hrad další dokument. Doufá, že prezident bude postupovat podle ústavy. "A to v době, která nebude příliš dlouhá," řekl.

Komentář Bohumila Pečinky: Vládní krize aneb Žádný vítěz, zato mnoho poražených

Sobotka nechtěl spekulovat, co by nastalo, kdyby prezident ústavu nerespektoval. Kvůli pověsti země navenek i domácí stabilitě je nutné, aby každý ústavní činitel plnil povinnosti a slib, který občanům a republice dal, vysvětlil. "Ten slib dal také prezident," řekl.

Místopředseda ČSSD a ministr vnitra Milan Chovanec připustil, že pokud bude situace trvat týdny a týdny, mohl by zasáhnout Senát s ústavní žalobou. "K tomu jsme ale ještě daleko," uvedl.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!