ZŤS Metalurg oživuje průmyslovou tradici Dubnice | E15.cz

ZŤS Metalurg oživuje průmyslovou tradici Dubnice

ZDROJ: PP Partners Prague a.s.
Prezentace klienta •
Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

V příštím roce oslaví podnik ZŤS Metalurg ze slovenské Dubnice nad Váhom osmdesáté výročí od svého založení. Nechybělo ale mnoho a nebylo by co slavit. Zadluženou firmu v minulém roce získal podnikatel Jaroslav Strnad, začlenil ji do holdingu Czechoslovak Group a postupně ji oživuje.

„Od loňského prosince, kdy jsme ZŤS Metalurg převzali, jsme získali zpět už velkou část  zákazníků, kteří za bývalého vedení odešli,“ pochvaluje si předseda představenstva Pavel Svoreň. Stejnou funkci zastává i v podniku Tatra Metalurgie, dceřiné společnosti Tatra Trucks. Synergie se tedy vysloveně nabízí.

Šéf obou podniků ji potvrzuje. „V Tatře jsme limitováni tím, že můžeme dělat maximálně 450 kilogramový odlitek a 70 kilogramový výkovek. Proto se objevila myšlenka rozšířit v rámci holdingu portfolio o slévárnu a kovárnu, která  je schopna vyrábět velké díly, odlitky například až do 23 tun.“

I když byl ZŤS Metalurg v době převzetí zadlužený a stál na pouhých dvou odběratelích, majitel holdingu Czechoslovak Group firmu koupil. Vsadil na ni zejména díky její dlouhé výrobní tradici, technologickým možnostem a zručnosti místních lidí.

Obchod a investice

Základem bylo v Dubnici obnovit provoz slévárny, aby nebylo nutné materiál pro kovárnu nakupovat. Prvními kroky nového vedení ovšem bylo začít jednat s bývalými zákazníky a nastartovat obchod, aktivně se účastnit veletrhů a hlavně přesvědčit zákazníky o vizi, kam má do budoucna ZŤS Metalurg směřovat.

„Podnik se neobejde bez investic a majitelé jsou si toho vědomi. Proto plánují do roku 2018 do ZŤS Metalurg investovat 220 milionů korun. Montují se nové vakuové pece, velkou investici ve výši dva a půl milionu eur představuje nová pec pro elektrotřískové přetavení, jež nám umožní vyrábět například osy pro rychlovlaky. Tato technologie by měla být v provozu v květnu příštího roku,“ říká Pavel Svoreň.

Tři pilíře výroby

Továrnu v Dubnici nad Váhom založila v roce 1937 Škoda Plzeň jako dělostřeleckou výrobnu. Za 2. světové války vyráběla zbraně pro německý wehrmacht a zbrojní výroba zde zůstala až začátku devadesátých let minulého století, kdy byla utlumena. Od konce sedmdesátých let nesla továrna název Závody ťažkého strojárstva a zaměstnávala patnáct tisíc lidí. Když ji loni holding přebíral, zaměstnávala sto lidí, dnes ve třech halách v provozu ZŤS Metalurgie pracuje na 150 zaměstnanců.

„Zaměřujeme se na přístavní manipulační techniku a železniční průmysl. Moje představa je 40 procent manipulační technika, 40 procent železniční a 40 procent obranný průmysl. Že to nevychází? To je tím, že plánujeme velký růst a rozvoj podniku, investice do výroby i do nových technologií,“ říká Pavel Svoreň.

V současnosti jde 23 procent produkce ZŤS Metalurg na slovenský trh, zbytek na export. Výrobky nejčastěji míří do Německa, Itálie a České republiky. I když předseda představenstva po necelém roce působení říká, že podnik ještě vyhráno nemá, je pravděpodobné, že má díky záchraně ze  strany holdingu Czechoslovak Group našlápnuto k prosperitě.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video