Bude nakonec sklad v Brně? Amazon si vzal čas na rozmyšlenou | E15.cz

Bude nakonec sklad v Brně? Amazon si vzal čas na rozmyšlenou

Sklad Amazonu v německém Grabenu
Sklad Amazonu v německém Grabenu
• 
ZDROJ: Anna Vackova, E15

ČTK, pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Původně zamýšlený sklad Amazonu na Černovické terase u Brna možná není úplně ze hry. Zástupci internetového obchodu si prý vzali čas na rozmyšlenou. Investice měla přinést kolem 1500 pracovních míst, místní občané ale poukazovali zejména na velké zvýšení dopravního ruchu, které by práci skladu provázelo.

„Společnost (Amazon) teď bude zvažovat všechny alternativy, hovořili jsme o jednom až dvou měsících, po kterých by vláda byla informována ze strany Amazonu o tom, jaké bude jejich definitivní rozhodnutí,“ řekl premiér Bohuslav Sobotka po schůzce s lidmi z Amazonu. Mluvčí Amazonu Karel Taschner uvedl, že jednání firma nebude komentovat.

Firma počátkem dubna oznámila, že s Brnem již nepočítá. Reagovala tak na to, že tamní zastupitelstvo opakovaně neschválilo smlouvy související s investicí. Zastupitelé prodej pozemků developerovi CTP Invest pro zamýšlený sklad internetového obchodu nakonec schválili 15. dubna, tedy až po oznámení investora, že s Brnem již nepočítá.

Hledáním jiné lokality by Amazon ztrácel čas, tvrdí developer

Developer CTP ale už před časem tvrdil, že Brno je stále ve hře. „Nemyslím si, že je Brno už mrtvé,“ řekl regionální ředitel CTP Tomáš Budař. Podle něj Amazon porovnává stejné lokality jako před rokem. Budař uvedl, že Černovická terasa, kterou pro Amazon CTP chystá, je připravenější než ostatní lokality. „Kamkoliv jinam půjdou, ztratí víc času,“ dodal Budař.

Zcela jiná je situace v Dobrovízi nedaleko Prahy. Tam středočeský krajský úřad zamítl odvolání obce a občanského sdružení Občané pro Dobrovíz proti distribučnímu centru, což stavbu umožnilo. „Dobrovíz otevřeme zhruba v létě 2015,“ prohlásil tehdy šéf Amazonu pro Evropu Tim Collins. Firma prý už zahájila nábor zaměstnanců.

Zelení: Stovky špatně placených míst za to nestojí
Spokojeni se zprávou Amazonu jsou tři brněnští zastupitelé Strany zelených, která jediná byla od začátku bezpodmínečně proti. „Obří distribuční centrum by ucpalo jihovýchod Brna kamiony a udělalo tisícům lidí ze Slatiny a okolí ze života peklo. Stovky špatně placených a dlouhodobě nejistých pracovních míst by za to nestály. Ani přesně nevíme, kolik míst by kvůli Amazonu zaniklo v malých a středních firmách. Z pohledu dlouhodobé prosperity je pro Brno výhodnější, že poslední volné místo v průmyslové zóně můžou využít investoři, kteří přinesou vyšší přidanou hodnotou,“ řekl zástupce zelených Martin Ander.

Americká firma chtěla v Brně postavit logistické centrum zhruba za 2,7 miliardy korun, investice měla přinést více než 1500 pracovních míst. Městské zastupitelstvo v Brně ale projekt na Černovické terase třikrát zamítlo. Kvůli těmto průtahům Amazon od brněnského projektu odstoupil a oznámil, že nyní zvažuje jinou alternativu ve střední Evropě.

Do tří let od otevření mělo podle původních plánů v centrech v Dobrovízi a Brně vzniknout až 4000 nových dlouhodobých a tisíce sezonních pracovních míst.

Amazon
Amazon je největším a zároveň i jedním z nejstarších internetových obchodů na světě. Založil ho v roce 1994 Jeff Bezos. Služby společnosti využívají lidé ve 190 zemích. V září 2013 zaměstnávala firma po celém světě 97 tisíc lidí. Minulý rok měl Amazon čisté tržby 74,5 miliardy amerických dolarů, jeho zisk za stejné období činil 274 milionů dolarů. V Česku už Amazon také působí - v Praze poblíž Letiště Václava Havla má centrum pro vrácené zboží.
Spory o sklady Amazonu se táhnou již řadu měsíců
2013:
22. října - Amazon oznámil, že chce nejpozději v roce 2014 otevřít v ČR . Jedno má být v Dobrovízi u Prahy, druhé v Brně v průmyslové zóně Černovická terasa (záměr Amazonu byl zveřejněn v tisku již v dubnu 2013).
19. listopadu - Občanské sdružení Čisté Tuřany z Brna se postavilo proti stavbě skladu. Požadovalo zpracování studie vlivu na životní prostředí EIA. Se stejným požadavkem vystoupila i radnice brněnské městské části Slatina.
6. prosince - Lidé v Dobrovízi u Prahy v referendu odmítli výstavbu centra. Obyvatelé stavbu odmítli hlavně z toho důvodu, že se obávali zvýšené dopravní zátěže a toho, že by se centrum otevřelo dříve než plánovaný obchvat obce.
10. prosince - Brněnští zastupitelé schválili dokument, ve kterém stojí, že vybudování centra Amazonu na Černovické terase je podmíněné napojením zóny na dálnici D1. Jako alternativu k Brnu nabídl Amazonu pozemky správce průmyslové zóny v Holešově.
12. prosince - Stavební úřad povolil změnu územního řízení potřebnou pro výstavbu centra Amazonu u Dobrovíze.
31. prosince - Proti výstavbě distribučního centra se kromě Dobrovíze v okrese Praha-západ odvolala i sousední obec Hostouň.
2014:
15. ledna - Brněnští radní neschválili návrh smlouvy mezi městem a Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD) o stavbě sjezdu z D1 do průmyslové zóny kvůli Amazonu.
21. ledna - Zastupitelé Brna neschválili smlouvu s ŘSD o výstavbě dálničního sjezdu do průmyslové zóny v Černovicích.
27. ledna - Developerská společnost CTP Invest požádala brněnského primátora Romana Onderku (ČSSD), aby svolal mimořádné zasedání zastupitelstva. To mělo znovu schvalovat smlouvu mezi městem a ŘSD o vybudování sjezdu z dálnice D1.
29. ledna - Brněnští radní schválili záměr, díky němuž je možné doplnit dodatkem již schválenou smlouvu s CTP Invest.
13. února - Zastupitelé Dobrovíze schválili memorandum o spolupráci a smlouvu s developerem. Plány investora ale zatím narážejí na zamítavý postoj místního občanského sdružení.
14. února - Brněnští zastupitelé neschválili žádnou ze smluv, které by umožnily Amazonu vybudovat ve městě distribuční halu. V jednom usnesení odmítli jak smlouvu s developerem CTP o prodeji pozemků, tak s ŘSD o stavbě dálničního sjezdu.
16. února - Prezident Miloš Zeman označil neschválení smluv, které by umožnily americkému internetovému obchodu Amazon postavit v Brně distribuční halu, za „pitomé“.
26. února - Brněnští radní schválili dodatek smlouvy s CTP týkající se stavby centra v černovické průmyslové zóně.
12. března - Středočeský kraj zamítl dvě odvolání proti stavbě a potvrdil, že americká firma může na 24 hektarech u Dobrovíze stavět.
18. března- Brněnští zastupitelé opět neschválili smlouvy s developerem CTP Invest a ŘSD. Podle primátora Romana Onderky (ČSSD) je to definitivní konec projektu.
- Předseda vlády Bohuslav Sobotka požádal ministra průmyslu Jana Mládka, aby vláda prostřednictvím CzechInvestu nabídla Amazonu jiné průmyslové zóny pro výstavbu centra.
19. března - Jihomoravský kraj nabídl Amazonu vlastní pozemky mezi dálnicí D1 a brněnským letištěm. Podle opakovaných vyjádření developera CTP Invest ale Amazon trval na lokalitě na Černovické terase.
2. dubna - Ředitel Amazonu pro Evropu Tim Collins řekl, že firma v tuto chvíli nepočítá se stavbou distribučního centra v Brně. Zvažuje jiné alternativy ve střední Evropě.
14. dubna - Brněnští zastupitelé schválili prodej pozemků developerovi CTP Invest pro sklad Amazonu, přestože americká společnost už oznámila, že s Brnem nepočítá.

Autor: ČTK, pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video