Čínská vesnice si rozdělila dvoumetrovou hromadu bankovek

Bankovky čekající na rozdělení

Bankovky čekající na rozdělení Zdroj: Profimedia.cz

Dvoumetrovou hromadu bankovek v celkové hodnotě 13 milionů jüanů (asi 43 milionů Kč) si rozdělili obyvatelé jedné vesnice v čínské provincii S'-čchuan.

Peníze dostali jako výplatu ročních bonusů z místního zemědělského družstva. Informoval o tom zpravodajský server BBC News.

Peníze do vesnice Ťien-še na jihozápadě provincie S'-čchuan dopravili vojáci v koších. Vyskládali je do dva metry vysoké zdi a důkladně je střežili, než se je během dvou dní podařilo všechny vyplatit oprávněným příjemcům.

Vesničan Jang Chuaj, který dostal 200.000 jüanů, uvedl, že je místním zvykem rozdávat dividendy v hotovosti od roku 2010. Vesnice Ťien-še provozuje výnosné zemědělské družstvo a například investovala do malých vodních elektráren. Přímými podílníky je 340 ze 438 místních domácností, podíl na zisku ale dostávají i vesničané, kteří nejsou do činnosti družstva přímo zapojeni.

V době, kdy byly peníze vyskládané venku, se u nich lidé zastavovali, aby se u nich vyfotili, a někteří na nich dokonce zkoušeli spát. „Měl jsem osm milionů jüanů jako matraci a 4,2 milionu jako polštář,“ svěřil se jeden ze strážců. „Ale nebylo pohodlné spát na tolika penězích. Byly moc tvrdé,“ dodal.

Vesničan Ťin Ou, který dostal 300.000 jüanů, si stěžoval, že přepočítat je mu trvalo tak dlouho, že „skoro ztratil sílu a cit v rukou“.