Cogito ergo šum | E15.cz

Cogito ergo šum

Lidský mozek je zřejmě jedinou věcí ve vesmíru, která je schopna zkoumat sebe sama, a pak z toho ještě dostat slušnou depku. Co ale vlastně po staletích bádání víme o orgánu, který mnohým z nás každý den tolik komplikuje život?

Lidský mozek je zřejmě jedinou věcí ve vesmíru, která je schopna zkoumat sebe sama, a pak z toho ještě dostat slušnou depku. Co ale vlastně po staletích bádání víme o orgánu, který mnohým z nás každý den tolik komplikuje život?
Je velice nefotogenický a váží něco přes kilogram. Lidský mozek obsahuje zhruba 100 miliard neuronů, a to dokonce i u blbců, což ale stejně není dost na to, aby si takové číslo dokázal představit. Dále víme, že je velice složitý a dělí se na části, které mají svá jména a funkce, ale mozek si to stejně není schopný v životě zapamatovat.
Zajímavé je i zjištění japonských vědců, že pokud provedete příčný řez lidským mozkem, přestane okamžitě fungovat. (Je ale naopak znám i případ dělníka Phinease Gage, kterému v roce 1848 při výbuchu na železnici proletělo hlavou páčidlo a jeho mozek fungoval dál bez problémů. Mohl vést kvalitní život jako předtím, kdyby následkem úrazu nezapomněl na narozeniny své tchýně.)
Lidský mozek je schopen vysokého stupně abstrakce, zvlášť když ho nic konkrétního nenapadá. To mu spolu s úžasnou kapacitou umožňuje dosahovat široké palety dechberoucích výsledků od nádherných uměleckých děl přes odvážné vědecké teorie až po vybombardované Drážďany.
V mozku sídlí vědomí, podvědomí i svědomí, ale navzájem o sobě nevědí, čehož šikovně zneužívá reklamní průmysl a většina hezkých holek. Když nemá nic jiného na práci, vylučuje tento orgán takzvané myšlenky. Ty mu ale mohou být nebezpečné a často ho před nimi neochrání ani fakt, že se před nepřízní počasí opevnil v tvrdé lebce. Lidský mozek si bohužel velice rád hraje, a tak například při hře Ruská ruleta lebku občas dramaticky opouští.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!