Dufek: Mám čtrnáctihektarové srdce | E15.cz

Dufek: Mám čtrnáctihektarové srdce

Hana Hejduková

Další osobností Mladé Boleslavi, kterou Sedmička představuje, je prezident FK Mladá Boleslav Josef Dufek.

Brzy pětačtyřicetiletý Josef Dufek od první chvíle vtipkuje. Odpovědi přitom přesně hledá. Působí velkoryse, otevřeně, nadšeně se převlékne do boleslavského dresu. Přesto z něj sálá něco jako přirozená autorita. Na postu prezidenta místního fotbalového klubu, který se coby jeden z mála v nekrajském městě bez ligové historie probojoval do první ligy, ji jistě potřebuje.
„V době, kdy na tom byl boleslavský fotbal opravdu špatně, mě oslovil tehdejší primátor Jaroslav Polívka, zda bych nespojil svůj přehled o fotbale se zkušenostmi z podnikání,“ vzpomíná Dufek, jak se k prezidentování dostal.
Tehdy již měl za sebou kariéru fotbalového brankáře, se kterou začínal asi v deseti letech na vesnici, než si jej vyhlédl šéftrenér mládeže Boleslavi, za niž pak hrál do roku 1991. Skončil, aby měl více času na podnikání. Založil s Františkem Petrtýlem úspěšnou stavební společnost Gema MB. Když se postavila na vlastní nohy, vrátil se k fotbalu, pomohl jej vzkřísit v Březně na Mladoboleslavsku. Pro záchranu boleslavského klubu, který se propadl až do divize, byl proto ideální.
„Rozhodnutí zkusit to nelituji. Zpětně mi ale jde trochu mráz po zádech. Kostlivců bylo ve skříni mnoho,“ říká prezident. Museli stabilizovat klub ekonomicky, sportovně, nalákat zpátky na stadion diváky. To se podařilo. Postupně mužstvo postoupilo do první ligy a hrálo i o mezinárodní poháry.
„Pepík přišel s vizí, on byl vůdčí element,“ říká Aleš Juranka, který je členem představenstva FK Mladá Boleslav a klub stavěl na nohy spolu s Dufkem.
S vizemi nynější prezident neskončil. Chce třeba dobudovat sportovní akademii na 9. základní škole.
„Zatím se trošku bráním vstoupit do politiky, ale možná, když chce člověk prosadit některé záměry, nezbude než se o ně pokusit ve vedení města. Samozřejmě pokud dostane důvěru od lidí,“ uvažuje Dufek. Nabídek od politických stran prý dostal několik. „Nikdy ale nebudu straníkem,“ říká.
Kromě sportu jej baví také divadlo. Za osobnost Boleslavi považuje ředitele městské scény Františka Skřípka (jeho profil přineseme příště - pozn. red.). „Od svého nástupu spolu s uměleckým šéfem Josefem Kettnerem divadlo obrovsky pozvedl. Nyní je boleslavské,“ zdůvodnil. Nadšený je třeba z inscenace Muži v offsidu.
K těm svým „mužům v offsidu“ má ostatně vztah jako by ještě hráli v době Poláčkova románu.
„Myslím, že klub vnímá jako své děcko. Je to takový náš otec, někdy tvrdý, jindy pochválí stejně jako tatínkové,“ říká kapitán současného fotbalového týmu Marek Kulič, jenž může díky působení v několika klubech srovnávat. Brankářům prý bývalý gólman Dufek nenadržuje. „Řekl bych, že spíše naopak, má na ně své měřítko,“ dodává útočník.
Sám nynější prezident přiznává, že nesnese, když se boleslavskému fotbalu škodí, ať je to na jakékoliv úrovni, to potom vybuchne. „Mám čtrnáctihektarové srdce, tolik totiž měří areál našeho stadionu,“ říká Dufek. Na tribuně s ním při zápasech bývá i manželka a obě dcery, velké fanynky FK Mladá Boleslav.
Se ženou je od svých šestnácti let. „Kopačky“ tak nikdy nedostal. Ani v zaměstnání. Pro podnikání a zřejmě i nové začátky má asi zvláštní cit. „Má v sobě rozhodně něco neobvyklého. A pro spoustu lidí je složité přijmout jeho tah na bránu. Když se do něčeho pustí, jde občas i kamarádství stranou,“ uzavřel Juranka.

Autor: Hana Hejduková
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!