V betlémské bazilice se poprali kněží, jako zbraně posloužila košťata | E15.cz

V betlémské bazilice se poprali kněží, jako zbraně posloužila košťata

Bazilika Narození Páně v Betlémě
Bazilika Narození Páně v Betlémě
• 
ZDROJ: wikimedia.org

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V betlémské bazilice Narození Páně dnes vypukla potyčka mezi úklidovými četami jednotlivých denominací, mezi něž je správa stavby rozdělena. Každá z nich si s pomocí košťat a pěstí hájila přesně hranice svěřeného území, a to tak důsledně, že podle agentury Reuters museli zasáhnout policisté.

V bazilice, která patří k nejpietnějším místům křesťanství, se porvalo na sto kněží a mnichů hlásících se k řecké ortodoxní církvi a k arménské apoštolské církvi. Halas byl tak velký, že do budovy vtrhli policisté a s pomocí obušků obnovili klid. Policejní podplukovník Chálid Tamímí prohlásil, že je to pro jeho lidi „směšný problém, jaký musí řešit každý rok“. „Už je všechno v pořádku, nikoho jsme nezatkli, protože všichni zúčastnění byli boží služebníci,“ řekl.

Bazilika stojí na místě, na němž se podle křesťanské víry narodil Ježíš Kristus a k němuž každoročně o Vánocích směřují křesťanští poutníci z celého světa. První křesťanská stavba zde vznikla ve 4. století, když císař Konstantin Veliký na podnět matky Heleny nechal postavit baziliku na místě původní pohanské svatyně. Do dnešní podoby ji pak nechal v první polovině 6. století přestavět císař Justinián.

O správu se dělí římskokatolický, řecký ortodoxní a arménský ritus. Hádku může vyvolat sebemenší překročení dohodnutých hranic. Období velké očisty, která předchází oslavám ortodoxních křesťanů, bývá zvlášť citlivé. V pravoslavné tradici připadá svátek narození Krista na 7. ledna.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video