V taxislužbě nastává revoluce. Praha nereaguje | E15.cz

V taxislužbě nastává revoluce. Praha nereaguje

Přehled. Jedno z hlavních lákadel Uberu spočívá v tom, že zákazník netápe v nejistotě. Na displeji sleduje, jak se k němu taxi přibližuje
Přehled. Jedno z hlavních lákadel Uberu spočívá v tom, že zákazník netápe v nejistotě. Na displeji sleduje, jak se k němu taxi přibližuje
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

Jaroslav Matějka

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
S taxikáři v hlavním městě už roky nikdo nehnul. Turba v taxametrech u mnohých z nich dodnes sviští naplno, kontrolám z magistrátu se vysmívají. Jsou jich přes čtyři tisíce, mnohem více, než kolik by Praha opravdu potřebovala. Služby však povětšině nabízejí ubohé. Stačí si přečíst ohlasy turistů na tripadvisor.com z posledních dnů. Možná ale taxikářům ztuhne úsměv na rtech. Na Prahu totiž jako na další evropský cíl zamířila kalifornská společnost Uber.

Ta před čtyřmi roky představila a posléze po Spojených státech uplatnila svou ideu – umožnit cestujícím, aby si prostřednictvím aplikace v chytrém telefonu objednali nejbližší vůz smluvní přepravy a sledovali na mapě, jak se k nim blíží. Po jízdě pak měla služba automaticky uhradit řidiči jízdu převodem z platební karty zákazníka.

„Je to mnohem příjemnější než stát na rušné ulici a mávat na projíždějící vozy. Zmáčknu knoflík a ukáže se auto. A teď jsem králem ulice já,“ komentoval zakladatel Travis Kalanick svou myšlenku.

V Praze se služba právě rozbíhá. Ze dvou třetin ji teď využívají turisté, povětšinou mladší zahraniční návštěvníci, kteří ji znají ze svých zemí. „Naše aplikace běží v Praze jako v prvním městě ve střední Evropě,“ uvedl Rob Khazzam, představitel společnosti Uber. „Nebudu vám říkat, kolik aut máme nyní, ale věřte mi, že máme své plány na další měsíce, půlrok, rok. A zájem ze strany řidičů, majitelů limuzín, poskytovat naši službu je velký. Až překvapivě. Ta čísla lehce naplníme.“

Limuzín s aplikacemi Uber je v Praze zatím snad jen pár desítek. Možná i proto jsou taxikáři v klidu. A zdrženliví zůstávají i představitelé českých firem. Také oni jako kdyby nevěděli, jaký postoj zaujmout.

Německo se postavilo proti. Uber má zákaz
Soud ve Frankfurtu nad Mohanem pomocí předběžného opatření zakázal v celém Německu fungování alternativní taxislužby Uber. Podle soudu představuje internetová aplikace nekalou konkurenci pro běžné taxislužby. Vedení Uberu se chce proti rozhodnutí soudu odvolat.

Uberu konkuruje Jančura

Uberu v Praze přímo konkuruje Tick Tack Taxi, součást Student Agency Radima Jančury. Také ona nabízí zákazníkům vozidla vyšší třídy, bílá audi, a cílí na podobnou klientelu jako Uber. „Vítáme příchod každé konkurence. To v konečném důsledku ocení především cestující, protože pražská taxislužba nemá dobrou pověst. Tick Tack Taxi však zastává názor, že by osobní taxi přepravu měla zajišťovat společnost, která je držitelem koncese či licence. Pak je pro zákazníka plně identifikovatelná a kontrolovatelná,“ uvedla za Tick Tack Taxi Petra Nováková.

„Pokud tedy jakákoli konkurenční firma dodržuje zákonné podmínky pro provozování osobní taxi dopravy, je vše v pořádku a rozhoduje zákazník. Jestliže však tato pravidla nedodržuje, měla by zasáhnout státní instituce, tedy Magistrát hlavního města Prahy, Ministerstvo financí ČR nebo Policie ČR,“ dodala. V případě Uberu ale zatím očividně nic podobného nehrozí. Vždyť jeho příchod do Prahy vyzdvihl také primátor Tomáš Hudeček a žádný politik se neozval proti.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.