Věčné město nabídne vždy něco nového

Dokonalý výhled. Berniniho Fontánu čtyř řek na Piazza Navona lze obdivovat z každé terasy okolních restaurací

Dokonalý výhled. Berniniho Fontánu čtyř řek na Piazza Navona lze obdivovat z každé terasy okolních restaurací Zdroj: profimedia.cz

Italská metropole skýtá tak obrovské množství zajímavých míst a památek, že tam prakticky pokaždé objevíte něco nového, a přitom pozoruhodného.

Impozantní minulost

Že návštěvník Říma narazí na významné památky doslova na každém kroku, je sice fráze, ale stoprocentně pravdivá. Určitě nelze pominout ty nejznámější, jako je třeba Koloseum. Téměř každý ví, že jde o největší amfiteátr Římské říše, původně schopný pojmout až 50 tisíc diváků, jemuž přesto geniální systém schodišť, koridorů, chodeb a výtahů zajišťoval hladký pohyb nejen obrovského množství lidí, ale i divokých zvířat. Jenže ten, kdo nikdy nevylezl na ochozy a nerozhlédl se po amfiteátru, neměl možnost zažít ten zvláštní pocit a jakousi posvátnou úctu, kterou stavba vzbuzuje, navzdory tomu, že se z Kolosea dochovala pouze třetina. A když se vám tam podaří dostat brzo, kdy se trousí první návštěvníci a je svěží ráno, zážitek bude ještě silnější.

Něco podobného platí pro silnici Via dei Fori Imperiali, kterou dal v letech 1931–1933 vybudovat diktátor Mussolini. Byť tento zážitek nepatří mezi ty povznášející, silný je určitě. Mussolini si totiž usmyslel, že postaví cestu, jež bude vhodná pro různé pochody a slavnosti a zároveň se stane symbolickým i fyzickým spojením mezi jeho sídlem na náměstí Piazza Venezia a sídlem starověké římské moci, jímž bylo Forum Romanum. Za oběť stavby přitom padla velká část nejstarších památek. Při pohledu na smutnou ukázku nabubřelosti fašistického režimu, která tuto část města nesmyslně rozděluje a již se i přes pokusy o nápravu zřejmě nikdy nepodaří odstranit, ucítíte silné mrazení v zádech.

V každém případě míst, jež stojí za to vidět, je v Římě opravdu hodně – Fontana di Trevi, Pantheon, Sixtinská kaple ve Vatikánu, Forum Romanum, Španělské schody a tak dále a tak dále. Jeden „eurovíkend“ vám na to stačit nebude.

Velmi chutná současnost

Káva v Itálii chutná líp než doma, to je prostě fakt. A příležitostí, kde si dobrou kávu dát, je v Římě víc než dost. Naprostým zjevením mezi nimi je kavárna La Tazza d’Oro, ve které si můžete dát mimo jiné levné a výborné espresso. Lze do ní zavítat po návštěvě nedalekého Pantheonu, jednoho z nejvýznamnějších a nejzachovalejších antických chrámů. Při vstupu vás okamžitě omámí silná vůně kávy, součástí kavárny je totiž i velká pražírna. Druhá věc, jež překvapí, je až na několik židlí a lavic absence míst k sezení. Většina návštěvníků stojí u baru, který se táhne třemi místnostmi, klábosí a ochutnává všemožné druhy kávy. Atmosféra je úžasná a strávit by se tu dalo klidně celé odpoledne.

V Římě je samozřejmě i nespočet restaurací. Jen namátkou, určitě stojí za to zajít do Sacro e Profano, která byla instalována do interiéru odsvěceného kostela, na výbornou pizzu připravovanou v klasické peci na dřevo. Příznivci romantiky jistě ocení výhled na fontány, kostely či prodavače obrazů během stolování v restauraci na Piazza Navona. A tradiční pokrmy nabízejí trattorie ve čtvrtích Trastevere a Testaccio.

Může se hodit

Jak se tam dostat

Nejpohodlnější je cesta letadlem. Let z Prahy na letiště Fiumicino trvá přibližně dvě hodiny, zpáteční letenky pro dvě osoby seženete za cenu okolo 5,5 tisíce korun. Letiště leží zhruba 30 kilometrů jihozápadně od centra města, kam je ideální se přesunout vlakem. Na nádraží Termini, v jehož prostorách se nachází i nákupní třídy, to trvá 30 minut a lístek stojí 14 eur.

Ubytování

V Římě si lze vybrat ze spousty druhů ubytování. V nejlevnějších hostelech na okraji města se dá nocleh sehnat za cenu okolo 20 eur, poblíž centra za zhruba 30 eur. Naopak v nejdražších hotelech se cena může vyšplhat až na 700 eur za noc, ovšem nocleh v kvalitním dvou- až tříhvězdičkovém hotelu s dobrým spojením do centra stojí okolo 70 eur. S ubytováním vám pomůže například portál booking.com.

Roma Pass

Držitel této karty má nárok na vstup do dvou libovolných muzeí či architektonických památek zdarma, zvýhodněné vstupné do dalších objektů a městskou dopravu zdarma na tři dny. Více na romapass.it.

Autor je publicista