Velká americká stávka končí: Verizon se dohodl se 40 tisíci zaměstnanců | E15.cz

Velká americká stávka končí: Verizon se dohodl se 40 tisíci zaměstnanců

Velká americká stávka končí: Verizon se dohodl se 40 tisíci zaměstnanců
Verizon (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: ČTK/AP

ČTK

Téměř 40 tisíc stávkujících pracovníků americké telekomunikační společnosti Verizon Communications se ve středu vrátí do práce. Společnost se totiž předběžně dohodla s odbory na nové pracovní smlouvě, podle které Verizon vytvoří 1300 nových pracovních míst a zvýší mzdy v příštích čtyřech letech o téměř 11 procent.

Dohodu ještě musejí potvrdit členové odborových svazů. Jedna z největších stávek ve Spojených státech za posledních několik let se ale zřejmě chýlí ke konci, napsala agentura AP.

Stávku v polovině dubna vyhlásily odborové svazy Communications Workers of America (CWA) a International Brotherhood of Electrical Workers, které dohromady zastupují téměř 40 tisíc zaměstnanců Verizonu v oblasti síťových služeb. Mezi ně patří telefonní, televizní i internetové služby zajišťované pomocí optických vláken.

Odbory stávku vysvětlovaly mimo jiné tím, že Verizon chtěl usnadnit propouštění. Spory ale panovaly i v otázkách týkajících se zdravotní péče, důchodů nebo přesunu míst v call centrech do zahraničí.

Více míst, vyšší platy

Společnost mimo jiné souhlasila, že v call centrech vytvoří zhruba 1300 nových míst a do vypršení kolektivní smlouvy v srpnu 2019 zvýší mzdy o více než deset procent. Dohoda se vůbec poprvé vztahuje rovněž na zhruba 70 zaměstnanců obchodů pro bezdrátovou komunikaci. Obsahuje ale také změny, které Verizonu umožní ušetřit peníze, například v oblasti zdravotního pojištění.

Odborový svaz CWA označil novou smlouvu za vítězství nejen pro zaměstnance Verizonu, ale pro pracovníky obecně. Podle Verizonu jde o dohodu, která je výhodná pro samotnou firmu i pro její zákazníky. Stávkou skončilo také poslední jednání o kontraktu v roce 2011. Na novém znění smlouvy se strany tehdy dohodly o dva týdny později.

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!