Vrací se díky hnutí Movember móda knírů?

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: Profimedia.cz

V listopadu se díky charitativnímu hnutí Movember najednou objevuje více mužů s kníry. Na znamení solidarity s těmi, kdo trpí rakovinou prostaty, totiž stále více mužů navazuje na módu zarostlých tváří svých předků.

Že ale porost na tváři slaví návrat, není nic nového. Vousy se objevují všude ve světě již několik let. Ale kníry zůstaly podle slavného pařížského holiče Alaina Blackmana zapomenuty, jako pozůstatek dávných časů ztělesňovaný takovými osobnostmi, jako byli Vercingétorix, Bismarck, Chaplin či Salvador Dalí.

Zatímco v arabských zemích, v Indii a v Turecku nikdy z módy nevyšly a jejich tvar tam může dokonce vyjadřovat politickou příslušnost, na Západě mají jen málo stoupenců - třeba britský zpěvák Freddy Mercury, americký herec Tom Selleck nebo francouzský ekologický aktivista a politik José Bové.

Ilustrační fotoIlustrační foto | Profimedia.cz

Už několik let vždy v listopadu kníry znovu vyraší. Jen ve Francii je na internetových stránkách hnutí Movember registrováno 25.000 kníračů! Světové hnutí Movember, jehož název vznikl z australského slova „mo“ značícího knír a ze slova november (listopad), chce upoutat pozornost světové veřejnosti na mužské nemoci. Jeho účastníci si nechávají v listopadu narůst knírek, aby upozornili na nebezpečí rakoviny prostaty a varlat.

„“ říká třiačtyřicetiletý konzultant Arnaud Morand. „Děláme to pro dobrou věc. Ženy se mohou líčit, ale u mužů to je složitější,“ dodává.

Úspěch hnutí Movember rovněž vypovídá o historických vlnách, jimiž prochází móda. Mezi smetánkou se dnes znovu začaly kníry nosit. „Je to jakási reakce na módu vousatého hipstera. Vous se pozvolna vytrácel, až se objevil knírek,“ uvádí Brice Compagnon, zakladatel agentury pro módu a reklamu Casting Office. „Dnes všichni nosí vousy, a knír je tedy způsob, jak se odlišit,“ přisvědčuje pětadvacetiletý návrhář Pierre-Marie Hellec, který si oholil dlouhý plnovous a nechal si jen několik vousů pod svým novým knírem.

„Muži upustili od vyholené tváře a knír tvoří jakýsi přechod mezi hladkou ženskou tváří a zarostlou mužskou,“ vysvětluje antropolog Christian Bromberger. „Od 70. let minulého století začal ústup výrazných prvků mužnosti a vzdálenost mezi mužským a ženským vzhledem se zkracovala. Knír je symbolem mužnosti a je možné, že jde o určitou obrodu kníru, který má ukázat, že mezi oběma pohlavími existuje rozdíl,“ dodává.

Ilustrační fotoIlustrační foto | Profimedia.cz

„Podobám se tak trochu svému otci, který byl na svůj knír hrdý, určitým způsobem mu tak vyjadřuji úctu,“ říká Arnaud Morand. Po 1. prosinci si však knír oholí, protože to „vyžaduje náročnou údržbu“.

„V listopadu zde působí vliv hnutí Movember, ale jinak nelze hovořit o návratu kníru,“ soudí přední pařížský holič Sébastien Pancol. „Nemyslím, že se v nadcházejících letech móda knírů navrátí,“ soudí.

Tím lépe pro muže s knírkem: jejich originalita zůstane nedotčena.