Zíbův sen? Titul a návrat do Budějovic | E15.cz

Zíbův sen? Titul a návrat do Budějovic

Seriál Generace 77 končí příběhem úspěšného hokejisty Lukáše Zíba. Budějovický rodák se dostal s hokejem do zahraničí i reprezentace.

Chtěli by hrát extraligu, v reprezentaci a dojít až do zahraničí, nejlépe do NHL. Mladí hokejisté mají podobné sny. Je málo těch, kterým se vyplní. Lukáši Zíbovi se vše podařilo až na NHL.
Letos mu bylo třiatřicet let, to je čas na bilancování. Když se českobudějovický odchovanec ohlíží za svou kariérou, která ještě zdaleka nekončí, nemusí litovat.
Na brusle se postavil v pěti letech. K hokeji ho přivedl jeho otec. „Nebyl na takové úrovni jako teď já, ale bez něj bych se k hokeji nedostal,“ vypráví zkušený obránce.
Působil v zahraničí, poznal jiné kultury a styly hokeje. Jeho výkony ho vynesly až do reprezentace. Jediné, co ho mrzí dodneška, je zámořská NHL. Tu si nezahrál. „Přitom jsem byl docela blízko,“ připomíná. V roce 1995 uspěl v draftu zámořských klubů a vybrali si ho Edmonton Oilers. Tím jeho zámořská anabáze skončila.
„Bylo to v době, kdy jsem začínal hrát v Budějovicích mezi dospělými a nastupoval v juniorské reprezentaci,“ dodává Zíb. Uvědomoval si, že ho hokej bude živit. V Budějovickém Motoru dostal první smlouvu.
„Do té doby jsem chtěl hlavně být v extralize, v reprezentaci a naskočit do NHL. Hokej a peníze jsem neslučoval dohromady,“ míní.
Na jihu Čech odehrál mezi dospělými sedm sezon, než v roce 2001 odešel do Karlových Varů. Z nich si odskočil do Finska, následovalo Německo a pak se vydal do Ruska. Jak sám říká, do země neomezených možností, kde strávil tři roky a vystřídal tři týmy.
„Nebyly to špičkové kluby a týmového úspěchu jsme nedosáhli,“ připomíná. Sám však z Ruska odcházel se vztyčenou hlavou. Slovo spokojený ze svého slovníku vypouští. Tvrdí, že člověk si má klást stále nové cíle. „Jinak ustrne na místě a nikam se neposune,“ podotýká.

První zápas za Budějovice odehrál v roce 1995

Na poslední budějovický zápas už si nevzpomíná. „Ale do dneška vidím moje první utkání. Bylo to v roce 1995 v Olomouci,“ loví v paměti. Přestože se v poslední době na jich Čech dostane jen párkrát do roka, cítí se být stále Budějčákem.
Druhou sezonu válí v Třinci a vede s ním tabulku ex-
traligy. Doufá, že si splní ještě jeden sen a nejvyšší českou hokejovou soutěž vyhraje.
Ve třiatřiceti letech má před sebou ještě několik sezon. Deset let jezdí do Budějovic jako soupeř. Nastoupí za ně ještě někdy? „Doufám, že si v budějovickém dresu ještě někdy zahraju,“ přeje si.
Děti nemá, ale jméno Zíb bylo na soupiskách mládežnických týmů ještě před nedávnem. Nebyla to shoda jmen, ale nastupoval tam mladší bratr Petr, který se vydal v jeho stopách. Zatím to tak daleko nedotáhl a hraje za prvoligový Tábor.
„Jestli jsem pro něj byl vzor? Myslím, že určitým způsobem ke mně vzhlížel. Snažím se mu radit, ale jsem raději, když za mnou přijde sám,“ uzavírá Lukáš Zíb.

Kariéra Lukáše Zíba:

Narodil se 24. února 1977 v Českých Budějovicích.
V extralize odehrál do začátku této sezony 469 zápasů a dal 70 gólů.
V Česku vystřídal šest klubů, v zahraničí pět.
Za reprezentaci nastoupil do pětadvaceti zápasů a dal pět gólů.
V roce 1995 ho draftoval Edmonton ve 3. kole jako 57. hráče v pořadí. Do NHL se ale nakonec nedostal.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!