Jak zdražením v řeznictví zlevnit dovolenou. Proč inflace stoupá a proč koruna reaguje posílením

Vyšší úroky ČNB znamenají i pevnější měnu, což má výhodu na dovolené, ale také své nevýhody v chodu malé exportní ekonomiky.

Vyšší úroky ČNB znamenají i pevnější měnu, což má výhodu na dovolené, ale také své nevýhody v chodu malé exportní ekonomiky. Zdroj: Pixabay.com

Tuzemská měna nabírá svaly. Její šťastný den přišel v pondělí 13. května, kdy během pár hodin zpevnila vůči společné evropské měně z 25 na 24,75 koruny za euro. Skok o jedno procento během krátké chvíle stojí jistě za zaznamenání a v době odjezdů na dovolenou nepochybně potěší. Zvlášť když od té doby česká koruna míří stále stejným směrem. Nicméně i na devizových trzích se věci dějí z nějakých důvodů. A důvod rychlého posílení koruny měl pro českého spotřebitele svůj rub, který naopak vůbec nepotěšil.

Ten den totiž statistici zveřejnili vývoj inflace za duben. A ta v meziročním vyjádření poskočila na 2,9 procenta z dvou procent, na nichž seděla dva předchozí měsíce, a vyvolala tak obavy, že se nám cenové šoky vracejí. Zvlášť když statistici označili za důvod překvapivé zdražení potravin, na něž jsme v poslední době docela citliví.

Svaly pro korunu

Že je zvláštní, když koruna na vyšší inflaci reaguje posílením? To je sice pravda, ale v aktuální české realitě to má svůj veskrze logický důvod. Doteď velmi opatrné snižování úrokových sazeb bude ještě opatrnější, a dost možná si ČNB dokonce dá pauzu. A vyšší úroky znamenají i pevnější měnu, což má výhodu na dovolené, ale také své nevýhody v chodu malé exportní ekonomiky. Jenže naše bankovní rada zatím dává přednost těm dovoleným a dalším přednostem pevné měny.

Finanční trhy ve skutečnosti na nějaký takový signál čekaly už delší dobu, protože guvernér Aleš Michl opakovaně hovořil o velmi opatrném snižování úroků, které může být kdykoli přerušeno na libovolnou dobu. A po posledním snížení úroků hned na začátku května, ještě před zveřejněním dat o zrychlení inflace, to říkal hodně důrazně. Po pravdě mírné zvýšení růstu cen se čekalo, byť ne tak výrazné.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!